
Se še spomnite vaših prvih mesecev z novorojenčkom? Ko mali dojenček vsak dan osvoji nekaj novega, se razvija in neverjetno hitro raste? Vsak mali napredek je opažen in cela družina se veseli malih zmag. Razburljivo je opazovati razvoj svojega malčka, vendar smo v današnjem času skorajda preobremenjeni z mejniki, ki nam jih postavljajo družbena omrežja in primerjanje z vrstniki.
Pripravili smo okvirne mejnike, ki nežno postavljajo zemljevid razvoja otroka. Pomembno je, da se ob tem resnično zavedate, da je vsak otrok svoj svet in da ni točno določenih pravil. Pred več kot osemdesetimi leti so v podjetju Fisher-Price z razumevanjem in zavedanjem, kako neposredna igra spodbuja malčkove spretnosti, začeli s svojim poslanstvom, ki je še danes njihova gonilna sila – izdelovanje poučnih igrač.
Hoja
Povprečna starost za prve korake je približno med 12. in 13. mesecem starosti, vendar veliko malčkov ne hodi do 18. meseca ali celo do starosti dveh let. Ko je otrok lahko stalno na nogah, lahko kmalu začne teči, čeprav bo verjetno imel težave pri spreminjanju smeri. Mnogi obožujejo plazenje vse do 14. ali 15. meseca in spremenijo vsak kos pohištva v svojo različico Triglava. Nekje okoli 18. do 20. meseca lahko večina brca žogo, vendar še ne more skočiti.
Govor
Njihove prve besede lahko pridejo kadarkoli med devetim in 18. mesecem; povprečno pa nekje med 11. in 12. mesecem. Pri 18. mesecih otrok že izreče približno 10-20 besed, ta številka pa se do njegovega drugega rojstnega dne poveča na najmanj 50. To je tudi čas, ko začnejo povezovati po dve besedi skupaj v besedno zvezo. Če ste zaskrbljeni, da vaš otrok zaostaja v razvoju, je vredno govoriti s pediatrom, ki bo imel nasvete za spodbujanje otroškega govora.
Socialne veščine
12-mesečni otrok v resnici ne deluje veliko z drugimi otroci, vendar bo nekje do starosti leta in pol že iskal igro ob drugih otrocih (ne toliko z njimi). V tem času tudi ne moremo pričakovati, da bo pripravljen svoje igrače deliti z drugimi. Do nekje 20. meseca starosti bo otrok posnemal vedenje drugih, lahko pa sledi dvostopenjskim navodilom (prinesi kocko in jo pospravi v škatlo). Prav tako postajajo vse bolj samosvoji in zahtevni: med 18. in 20. mesecem bo otrok lahko z malo pomoči izbral oblačila in pri tem močno vztrajal pri svoji izbiri. Nekje po letu in pol otroci pokažejo interes za usmerjeno igro ali skrivalnice.
Zobje
Skoraj vsi malčki ob praznovanju prvega rojstnega dne pokažejo vsaj kakšen zobek. Večina bo imela izrasle sprednje štiri zobe spodaj in zgoraj. Do starosti treh let bo imel vaš malček izraslih vseh 20 zob.
Hranjenje
Ob prvem rojstnem dnevu je večina malčkov že zelo spretnih pri hranjenju s prsti, nekateri pa tudi z žlico in vilico. To lahko popolnoma osvojijo do nekje 15. meseca starosti, pri čemer včasih ne bo popolnoma uspešno, odvisno od razpoloženja otroka in vrste hrane. Strokovnjaki svetujejo, da otroke čimprej naučimo navaditi piti iz kozarčka.
Igra
Do 12. meseca otroci običajno izpopolnijo pincetni prijem, kar jim omogoča, da imajo nadzor nad podrobnostmi. Ravno zato jih v tem času privlačijo igrače, ki imajo številne detajle, ročice in gibljive dele. Kmalu po prvem rojstnem dnevu že postavljajo prve stolpe, višji stolpi pa nastajajo nekje v starosti 20-22 mesecev. Od 17. meseca dalje večina uživa v igrah pretvarjanja, kot so na primer kuhanje in čajanka.
Ni vsaka igrača PRAVA igrača
Že dojenčki v prvih mesecih življenja radi opazujejo pisane barve, predmete, ki se gibljejo in oddajajo zanimive zvoke. Prav to stimulira njihovo možgansko aktivnosti in razvoj. V prvih mesecih dojenčki še nimajo motoričnih sposobnosti, se pa veliko naučijo z opazovanjem. Kasneje dojenčki že posnemajo dejanja in bodo želeli delati isto, kot vi – na primer mahanje z ropotuljico, prestavljanje in metanje predmetov. Pred prvim letom so že sposobni igre, na primer podajanja žoge ali kakšnega drugega predmeta.
Pomembno se je zavedati, da razvoj ne poteka pri vseh dojenčkih enako – eni prej shodijo, drugi prej govorijo. Nekateri se zelo hitro zaigrajo sami, drugi potrebujejo več animacije. Zato ne primerjajte otrok med seboj, pač pa raje poskrbite za to, da imajo otroci primerne igrače za svojo stopnjo razvoja. Fisher-Price izdeluje igrače glede na starost otrok, zato brez težav najdete primerne za svojega otroka. Igrače nastajajo z mislijo na razvoj vašega malčka.
Fisher Priče igračke prinašajo številne prednosti, ki navdušujejo. Prav vse pa govorijo slovensko! To je prava redkost, ki jo starši, ki poudarjajo razvoj jezika pri svoj malčkih, močno cenijo.
Bi želeli tudi vi preizkusiti katero izmed najbolj zaželenih igrač Fisher-Price? Za vas imamo posebno presenečenje: top 10 izdelkov blagovne znamke Fisher-Price lahko dobite s posebnim kuponom v megamarketih Interspar za kar 30 % ceneje! Super ugodnost lahko s kuponom na spodnji povezavi izkoristite do 30. oktobra.
Kupon si lahko shranite z naslednje povezave: klik.