Hormon DHEA se obilno izloča v mladosti in ga je največ pri enaindvajsetem letu, po tridesetem letu pa začne njegova raven postopoma upadati in ga je do šestdesetega leta lahko celo za 60 – 80 odstotkov manj kot pri dvajsetih letih. Ljudje, ki imajo zadostno količino tega hormona so vitalnejši, imajo odličen spomin in hitre misli, imajo močnejše kosti, čvrste mišice, napete ritke in lepe trebuhe. Poleg tega hormon DHEA vpliva še na pomlajevanje kože, lajša simptome depresije, omili posledice stresa (živčnost, napetost), znižuje odstotek telesne maščobe in celo lajša simptome menopavze. Hormon DHEA je odgovoren za proizvodnjo spolnih hormonov. Ko imamo dovolj hormona DHEA, imamo občutek, da zmoremo; imamo mirne živce. Počutimo se vedno bolj mladi, tudi videz kože izraža mladost in vitalnost.
Hormon DHEA blagodejno vpliva na zdravje:
- Poveča vitalnost in okrepi imunski sistem
- Izboljša spomin in hitrost misli
- Na stresne dražljaje se človek odzove bolj mirno
- Okrepijo se kosti
- Poveča se prirast mišične mase
- Koža postane mlajša in bolj napeta
- Preprečuje in lajša depresijo
- Omili posledice stresa (živčnost, napetost)
- Zadržuje izločanje kortizola – stresnega hormona
- Pospešuje obnovo med spanjem
- Znižuje odstotek telesne maščobe
- Lajša simptome menopavze in vpliva na spolne hormone
- Povečuje spolno slo
Telo lahko hormon DHEA izdela samo – in to vsako noč!
Enostavno – vi spite, vaše male celice pa veselo delajo hormončke, vas obnavljajo, poskrbijo za bolj prožne sklepe, vas pomladijo… In stopijo se vam »šlaufki« okrog trebuha.
Da bi pospešili proizvodnjo hormona DHEA in s tem topljenje maščob okrog trebuha, potrebujete naslednje hranilne snovi:
- Vitamine A, B, C in E
- Minerale kalcij, magnezij in selen
- Aminokisline – vseh 22 aminokislin (več o beljakovinah si lahko preberete v knjigi Ko imajo hormoni žur)
- Omega 3 maščobno kislino – brez dobrih maščob vaše telo ne more izdelovati hormonov!
A ne gre pozabiti tudi na to, da skrb zase in za svoje fizično telo pomeni tudi ljubezen do sebe. Kakšen odnos imamo s seboj, kaj v življenju počnemo, ali smo zadovoljni, srečni… Vse to tudi vpliva na naše počutje in na to ali se imamo dovolj radi, da bomo tudi pri prehrani nekaj spremenili zato, da se bomo boljše počutili, imeli več energije in bili bolj sijoči. Vse se začne pri nas samih. Pri odnosu do nas samih. Mi smo tisti, ki držimo vajeti svojega življenja v rokah in z njimi upravljamo. Mi smo tisti, ki sprejemamo odločitve, ki nas podpirajo ali nas morda celo ovirajo. A vse je učenje. Zato naj bo tudi hujšanje proces vašega učenja in spoznavanja sebe, ne pa muka in trpljenje.
Več o tem katera živila pripomorejo k topljenju maščob na trebuhu in kakšni so recepti za večerje, ki pospešijo našo obnovo telesa, si lahko preberete v knjigi Ko imajo hormoni žur.
Članek pripravila Špela Seljak