Hitre zanimivosti
    ocena bralcev
    0 od 0

    Trije hormoni, ki  so direktno povezani z našo ščitnico in vplivajo na njeno delovanje:

    Kortizol

    Kadar je TSH povišan to pomeni, da hipofiza prekomerno stimulira ščitnico, kriči naj tvori T4. Zaznala je nizek nivo le tega v krvi ali pa je povezava z osjo hipofiza – nadledvične žleze – ščitnica motena. Povezavo moti lahko povišan nivo stresnega hormona kortizola in nihanje krvnega sladkorja ( izraziti padci sladkorja v krvi sprožijo kortizol), kar vodi v upočasnitev delovanja ščitnice in adrenalno utrujenost.

    Na povišanje stresnih hormonov kot je kortizol ne vpliva samo fizični in čustveni stres ampak kortizol lahko dviguje hrana, na katero smo intolerantni in kronične bolečine.

    Povišan nivo stresnih hormonov nadledvičnih žlez vodi v zaviranje ščitničnih hormonov, tako nas telo ščiti pred stresom, za svoje preživetje.

    Kako si pomagamo v taki situaciji se naučimo na spletnem seminarju ABC ščitnice.

    Naučite se tudi kako je ritem kortizola zelo pomemben za našo ščitnico in kaj tu lahko sami naredimo, tudi v primerih ko je ščitnica že prizadeta ali je sploh nimamo več.

     

    Inzulin

    Žleza slinavka  sproži nastanek inzulina, kadar zazna sladkor ( tudi škrob se spremeni v sladkor), da uravna nivo le tega v krvi. Slinavka je prav tako kot ščitnica del endokrinega sistema. Endokrini sistem je sestavljen iz različnih žlez, ki proizvajajo različne hormone, ki morajo biti med seboj uglašeni.

    V kolikor pojemo preveč sladkorja ( preveč kapučinov, ledenih kav, sladoleda, kosmičev, granol, rogljičkov, testenin, kruha, žitnih tablic, pomfrija, »zdravih« sadnih smutijev…) je naša slinavka preobremenjena in sproža preveč inzulina. Sladkor tako pade prenizko kar telo zazna kot stres in zopet dvigne kortizol. Kadar je kortizol poviša, se delovanje ščitnice zmanjša in takrat ni porabe kalorij.

    Oba hormona tako inzulin kot kortizol shranjujeta maščobe, medtem o je ščitnica zadolžena za porabo le teh. Ščitnico je potrebno razbremeniti tudi s prehrano. Tudi zdrava hrana lahko moti delovanje ščitnice.

    Na primer dieta brez glutena s komercialnimi predelanimi izdelki, ki so sicer brez glutena vsebujejo pa veliko škroba, ne bo ravno pravšnja za pravilno delovanje ščitnice.

    V spletnem seminarju se naučite pravilnega prehranjevanja za ščitnico, tako da jo tudi s hrano razbremenimo.

     

    Estrogen

    Preveč škodljivega agresivnega estrogena, ki prevladuje v telesu zviša nivo TBG  proteina na katerega se vežejo ščitnični hormoni. Če je ščitnični hormon vezan na TBG je neaktiven in se ne more usesti na svoj receptor, ter tako ne opravi svoje funkcije. V tem primeru zdravilo za ščitnico ne deluje. Kontracepcija lahko poviša nivo škodljivih neustrezno presnovljenih estrogenov.

    V kolikor so vam odstranili jajčnike in maternico zaradi prevlade estrogena, ki je večinoma krivec v takih primerih, je pomembno delovati na presežek estrogena in vzpostaviti pravilno presnovo estrogenov, da ta ne moti delovanja ščitnice.

    Na seminarju se naučimo, kako lahko s pomočjo pravilne prehrane v ustreznih dnevih ciklusa reguliramo prevlado estrogena in sprostimo receptorje, ter vzpostavimo hormonsko ravnovesje vseh hormonov ne samo ščitnice.

    več o prehrani v povezavi s hormoni:

    brezplačno predavanje FB live Moderne diete in hormoni

    ocena bralcev
    0 od 0

    Preden greš... ↓

    Bi brezplačno analizo osebnostnega tipa?

    ✅ Hitro izboljšaj odnose ✅ 100% deluje

    Poznaš svoj osebnostni tip?

    Kaj pa od partnerja ali otrok?
    ✅ Hitro izboljšaj odnose ✅ 100% deluje