Ah, ta celulit. Imamo ga lahko več ali pa manj. To, koliko ga imamo, je pretežno odvisno od:
- kolagenskih vlaken,
- pretoka limfnega sistema,
- neustrezne prehrane,
- tobaka,
- alkohola,
- kofeina,
- gaziranih pijač,
- premalo ali neustrezne rekreacije,
- nosečnosti,
- jemanja kontracepcijskih tabletk,
- genskega faktorja.
(Vir: http://www.marushka.si/celulit-zakaj-nastane-in-kako-se-ga-znebiti-z-masazo/)
Pri nastanku celulita gre za delovanje hormona estrogena, ki povzroča neenakomerno nalaganje maščobnih celic v podkožju. To povzroči spremembo prekrvavitve tkiva, ki prinaša številne neželene učinke. Pri tem se namreč poveča medcelični pritisk, zaradi premalo prepustnih predkapilarnih sfinktrov. Kot posledica tega se zmanjša pretok krvi za kar 35 % in pride do hiperpolimerizacije vezivnega tkiva. To je povečanje koncentracije proteinov v medcelični tekočini, kar se kaže s spremembami tkiva: z zabuhlostjo, zastajanjem odpadne tekočine in slabšo oskrbo tkiv s kisikom.
Kritični predeli, kjer se najpogosteje pojavlja »pomarančna koža«, obloge in zatrdline so trebuh, boki, stegna in zadnjica; pa tudi roke, zatilje in pod brado.
(Vir: https://www.prehrana.info/sl/novice/celulit-zakaj-nastane-in-vplivi-prehrane)
Ko se želimo znebiti celulita ali ga vsaj omiliti, ponavadi ne pomaga samo ena stvar, npr. samo gibanje ali samo masaža ali samo prehrana. Največji učinek lahko dosežemo, če vplivamo na čim več dejavnikov, ki sicer celulit povzročajo (razen na tiste, ko ne moremo – npr. genetika).
In če iščete ideje vaj za pomoč v borbi proti celulitu, vam iz Tanergije pošiljamo posnetek treh takih vaj. Izvajajte jih počasi in kontrolirano. Zraven sproščeno dihajte. Niso pa to edine vaje, so pa možen začetek ali kombinacija še s kakšnimi drugimi.
Sem Tanja Želj, po poklicu profesorica športne vzgoje in ambasadorka zdravega načina življenja, gibanja in razmišljanja. Stremim k temu, da živim svoje poslanstvo in v vsaki preizkušnji iščem izziv in motivacijo za pogumne korake naprej. Za mano je nekaj zahtevnejših življenjskih preizkušenj in vsaka me je na nek svoj način obogatila in naredila še boljšo, čeprav je bilo težko. Zelo uživam tudi v vlogi mame. In zelo uživam, ko vidim, da naši obiskovalci popravijo svojo držo telesa, postanejo močnejši, gibčnejši ali pa dosežejo pri sebi kak drugi premik naprej. Tukaj sem zato, da tudi vas premaknem naprej. Ste pripravljeni narediti korak naprej – zase? (Foto: Iztok Dimc)