Hitre zanimivosti
    ocena bralcev
    0 od 0

    Tradicionalna kitajska medicina predstavlja sistem zdravljenja, star že več kot 3000 let. Na zahodu smo nagnjeni k razmišljanju o medicini kot načinu obravnavanja bolezni in težav. Tradicionalna kitajska medicina se po drugi strani osredotoča na doseganje dobrega počutja in zdravja predvsem preko kultiviranja celostne harmonije telesa.

    Tradicionalna kitajska medicina (v nadaljevanju TKM) temelji na kitajskem konceptu “Qi” (izgovori se “Či” in je običajno preveden kot “življenjska energija”) in teorijo “Yin in Yang” (harmonija vseh nasprotnih elementov in sil, ki tvorijo obstoj). V TKM se meni, da:

    • harmonija prinaša zdravje, dobro počutje in trajnost,
    • porušena harmonija vodi do bolezni in drugih težav.

    Tradicionalna kitajska medicina

    TKM rešuje zdravstvene težave celostno, saj se posveča vzrokom, zaradi katerih je bolezen nastala in ne zgolj zdravljenju simptomov. S tem upošteva, da je ves organizem medsebojno povezan, tudi notranji organi. Ti se med seboj v določenem zaporedju stimulirajo, nadzirajo ali zavirajo ter tako tvorijo stabilno in skladno organsko celoto. Vse bolezni so po TKM posledica nepravilnega delovanja notranjih organov, ki je povezano z nepretočnostjo meridianov.  

    Med metode zdravljenja TKM štejemo:

    • akupunkturo, 
    • moksibustijo,
    • uporabo vakuumskih kozarcev – ventuz,
    • akupresuro,
    • naravna zdravila.

    S temi metodami zdravniki kitajske medicine odpravljajo energijske blokade in poškodbe, nastale zaradi vpliva različnih dejavnikov, kot na preobremenjenost, stres, žalost, skrbi in jeza, tudi zaradi ter neustrezne prehrane in fizične aktivnosti. Po teoriji meridianov in notranjih organskih sistemov tradicionalne kitajske medicine velja: Če Qi prosto teče po meridianih, notranji organi pa delujejo v medsebojni harmoniji, se človek raznim boleznim lahko izogne.

     

    Kateri so osnovni koncepti tradicionalne kitajske medicine?

    • Energija Qi

    V skladu z nazori TKM Qi predstavlja življenjsko energijo, bioenergijo ali življenjsko silo. Je osrednji pojem tradicionalne kitajske medicine, kitajskih borilnih veščin in čigunga, posredno pa se nanj naslanjata tudi feng šuj in kitajska razlaga usode. Dobesedni prevod za či je dih, zrak, plin. Qi pomeni tudi življenjsko silo, ki prosto teče po telesu zdravega človeka, po kanalih imenovanih meridiani. Kadar so kanali blokirani, se v telesu pojavi neravnovesje in človek zboli.

    • Meridiani

    Omenili smo že kanale človeškega telesa, imenovane tudi meridiani. Meridiani po telesu prenašajo biopotencial (Qi). V človeškem telesu obstaja dvanajst glavnih parnih meridianov, ki so simetrično porazdeljeni po levi in desni strani telesa in so poimenovani po glavnih organih, s katerimi so tesno povezani. Poleg teh meridianov pa obstajata še dva posebna neparna meridiana: t.i. centralni meridian na sprednji strani telesa in t.i. nadzorni meridian na zadnji strani telesa. Po meridianih se pretaka bodisi Yin energija bodisi energija Yang. Energijo Yin imajo meridiani pljuč, srca in ledvic, energijo Yang pa meridiani debelega črevesa, želodca in trojnega grelca. Vsak meridian vsebuje določeno število akupunkturnih točk, skupaj pa v telesu obstaja 642 takih točk.

    • Yin/Yang

    Yin (ženski princip) in Yang (moški princip) sta univerzalni nasprotujoči si sili, ki se medsebojno dopolnjujeta in tvorita uravnoteženo in skladno celoto. Oba se  neprenehoma spreminjata, preoblikujeta in vplivata drug na drugega, drug od drugega pa sta odvisna. Yang razumemo kot svetlo, pozitivno, aktivno in funkcionalno, dinamično silo, Yin pa kot temno, negativno, pasivno. Vendar – Za ravnotežje v telesu in okolju sta potrebna oba in njuno ravnotežje v telesu je nujno za zdravje. Kako se Yin in Yang kažeta na telesu? Zgornja stran telesa in hrbtna stran telesa in zunanjost predstavljajo Yang, spodnja stran in trebušna stran telesa, ter notranjost telesa pa pripadajo Yinu. Določene fiziološke funkcije telesa so bolj Yang, druge bolj Yin. Vse telesne funkcije, organi, tekočine in tkiva pa tvorijo organsko ravnotežje. In ko se ta poruši, pravimo da v telesu pride do bolezni in zbolimo.

    • Pet elementov

    Tudi teorija 5 elementov, ki so ogenj, kovina, les, zemlja in voda, temelji na pojmu harmonije in ravnotežja. Kot vemo, so ti elementi v naravi tesno povezani. Med seboj se nadzirajo in zavirajo. Ta kompleksna teorija predvideva, da vsakemu izmed petih elementov ustreza določen telesni organ, na primer jetra ustrezajo elementu lesa, srce ognju, vranica elementu zemlje, pljuča kovini in ledvice vodi. Vranica je izvor Qi-ja in krvi, zemlja je izvor nastajanja in prehranjevanja vseh živih bitij, zato vranica pripada elementu zemlje. Jetra se rada razširjajo in povečujejo, izločajo in odvajajo, medtem ko je za les značilno, da raste, se razveja, po njem tečejo sokovi, zato jetra ustrezajo elementu lesa.

    • Notranji organi

    TKM deli notranje organe na čvrste in votle organe. Čvrsti organi so srce, jetra, vranica, pljuča, ledvica in osrčnik. Njihova naloga je, da proizvajajo, hranijo in prevajajo Qi, kri in telesne tekočine po telesu. Med votle organe pa spadajo tanko črevo, debelo črevo, želodec, žolčnik in mehur. Pri tem je potrebno omeniti, da so čvrsti organi povezani med seboj in votli organi med seboj. Ravno zaradi tesnih povezav lahko TKM ugotovi bolezensko stanje ali z drugimi besedami, neravnovesje v notranjosti telesa.

    Kako v TKM poteka diagnostika?

    Zdravnika, ki deluje po načelih TKM, zanima človek kot celota. Človekovo slabo počutje obravnava kot neravnovesje v telesu, kar prinaša bolezen. Diagnosticira se torej  energijsko neravnovesje, ki povzroča težave ali obolenje. Bistvo zdravljenja pa ni lajšanje simptomov te bolezni, temveč najti vzrok in popraviti porušeno ravnovesje.

    Kitajska medicina

    ocena bralcev
    0 od 0

    Preden greš... ↓

    Bi brezplačno analizo osebnostnega tipa?

    ✅ Hitro izboljšaj odnose ✅ 100% deluje

    Poznaš svoj osebnostni tip?

    Kaj pa od partnerja ali otrok?
    ✅ Hitro izboljšaj odnose ✅ 100% deluje