Filmi, literatura in odrski, zabavljaški hipnotizerji senzacionalno predstavljajo hipnozo tako, da si le s težka ustvarimo realno podobo o procesu in delovanju te izjemne in hkrati prve metode zdravljenja z besedami. Realno podobo tako zamenjajo miti in napačne predstave, ki se ob odsotnosti lastne izkušnje v ljudeh le utrjujejo. Nekateri se hipnoze celo bojijo, saj mislijo, da je bistvo hipnoze v magičnem vplivu hipnotizerja, čemur nikakor ni tako.
Trans je normalno in vsakodnevno stanje zavesti
Trans, kot imenujemo stanje zavesti v hipnozi je povsem vsakdanja izkušnja in ga doživljamo že pri opazovanju padajočih snežink, ko mirno in spokojno skozi okno strmimo sproščeni na toplem. Zanj je značilna globoka sproščenost in povečana pozornost na izbrane dražljaje. Občutek povečane koncentracije klient upravičeno doživlja kot povečano kontrolo nad svojim umom in ne izgubo nadzora nad sabo, kot včasih popačeno prikazujejo v filmih.
Vsaka hipnoza je avtohipnoza
Hipnoza je v vseh pogledih sodelovalni proces. Če hipnotizirani ne sledi sugestijam, potem ga ni mogoče hipnotizirati. Hipnozo zlahka in kadarkoli prekinemo, saj smo v vsakem trenutku v procesu kot hipnotiziranec gospodarji svojega uma. Sposobnost hipnoze se skriva v moči vsakega posameznika, hipnotizer samo nakazuje pot, kako to sposobnost okrepiti in uporabiti v prid klienta, da bi dosegel dele svojega uma, do katerih bodisi ni našel dostopa, ali pa se sploh ne zaveda, koliko notranje moči sploh ima.
Hipnoza ni zdravilo za vse težave
S hipnozo lahko hitreje in bolj uspešno spreminjamo in krepimo tiste dele naše duševnosti, do katerih v običajnem stanju nimamo dostopa, ne moremo pa delati čudežev. Žal se s hipnozo ukvarjajo tudi laiki, brez ustreznih psiholoških in psihoterapevtskih znanj, ki ljudem obljubljajo magične rešitve v nekaj seansah (ali celo eni). Res je, da obstajajo primeri, kjer je hipnotizer v eni sami seansi odpravil dolgoletno fobijo, vendar so to izolirani primeri, ki jih nikakor ne gre posploševati.
Kdaj na hipnozo
Tempo življenja in dela postaja mnogo hitrejši, kot bi to bilo zdravo tako za telo, kot duševnost. Posledice škodljivega distresa so sedaj več kot dovolj dobro znane, da se jih moramo resno zavedati in jih tudi obvladati. Hipnoza je gotovo najučinkovitejša metoda za umirjanje škodljivega stresnega odziva, ki je osnova za celo vrsto škodljivih duševnih in celo telesnih obolenj in motenj. Hipnozo pa seveda lahko uporabimo kot tehniko osebnega samopreseganja in samospoznavanja, saj je človeku malokaj tako zanimivega kot odkrivanje sveta znotraj sebe.
Več: www.psihoterapija-ordinacija.si