Od začetka pandemije COVID-19 so ljudje po vsem svetu zdravju in dobremu počutju začeli namenjati več pozornosti kot kdaj koli prej. Poleg bolj zdravih prehranjevalnih navad in rednejše telesne aktivnosti k dobremu počutju pomembno prispeva tudi kakovosten spanec. Spanje nam pomaga obnoviti um in telo po vsakdanjih naporih. Dober spanec krepi tako fizično kot kognitivno zdravje in nam pomaga bolje opravljati naloge, ki zahtevajo dolgotrajno koncentracijo. Dobro spočiti posamezniki so lahko pri delu bolj produktivni, varneje vozijo in jasneje razmišljajo.
Pandemija je korenito spremenila naše vsakodnevne navade, tudi spalne. Vzorci spanja globalnih uporabnikov storitve Samsung Health kažejo, da sta se od začetka pandemije spremenila tako trajanje kot kakovost spanja ljudi po vsem svetu.
Je daljši spanec tudi bolj kakovosten?
Daljše spanje ne pomeni nujno, da je naš spanec kakovosten. Trajanje spanja se nanaša na čas, ki ga v postelji porabimo za spanje. Učinkovitost spanja pa meri odstotek časa v postelji, ki ga dejansko porabimo za spanje.
Spremenjene življenjske navade med pandemijo so prispevale k tem, da so posamezniki po vsem svetu spanju namenili več časa. Pa je bil njihov spanec učinkovit?
Kljub temu, da so ljudje v vseh državah v povprečju spali dlje kot pred pandemijo, se je kakovost spanja na splošno zmanjšala. Rezultati so se sicer razlikovali glede na spol in starost. Tako moški kot ženske so spali dlje kot pred pandemijo. Vendar se je učinkovitost spanja bolj zmanjšala pri moških. Vse starostne skupine so spale dlje, a se je učinkovitost spanja z naraščajočo starostjo dejansko zmanjševala. Izjema so bili posamezniki med 20. in 39. letom starosti, pri katerih se je učinkovitost spanja v obdobju pandemije dejansko povečala. Ta starostna skupina je bila edina, pri kateri sta se znatno povečala tako trajanje kot učinkovitost spanja.
Na kakšen način je pandemija spremenila spalne navade v regiji?
Samsung je primerjavo naredil tudi med 16 državami, v katerih posamezniki najpogosteje uporabljajo storitev Samsung Health in ugotovil, da se spalne navade razlikujejo tudi glede na geografsko lokacijo. Prav v vseh 16 državah se je trajanje spanja podaljšalo – ljudje so se v povprečju zbujali pozneje kot pred pandemijo. Kakovost oz. učinkovitost spanja pa se se razlikovala glede na regijo.
Spremembe svetovnih spalnih navad po posameznih regijah:
– Čas spanja je ostal najdaljši v Franciji, a se je učinkovitost spanja v času pandemije v tej državi zmanjšala.
– Korejski uporabniki so med pandemijo zabeležili eno največjih povečanj trajanja in učinkovitosti spanja, vendar so še vedno ostali pod svetovnim povprečjem.
– Učinkovitost spanja se je najbolj zmanjšala v ZDA.
– V Nemčiji so bili pred pandemijo rezultati učinkovitosti spanja na ravni najvišji na svetu. Od takrat se je učinkovitost spanja v tej državi najbolj zmanjšala.
– Argentina je po začetku pandemije zabeležila najvišjo učinkovitost spanja.
– Indonezija je bila pred pandemijo država z najnižjo učinkovitostjo spanja, po novem pa je to postal Vietnam. Poleg tega se je v Indoneziji med 16 preučevanimi državami učinkovitost spanja od ravni pred pandemijo do ravni po njej najbolj povečala.
– V Indoneziji se je po začetku pandemije čas prebujanja v povprečju skrajšal za 11 minut. To je bila in ostaja država, ki je zabeležila najzgodnejši čas prebujanja.
– Mehika je regija, v kateri je prišlo do največjih sprememb v času prebujanja in spanja. Čas odhoda v posteljo se je v povprečju spremenil za 11 minut, čas prebujanja pa se je zamaknil za 17 minut.
Kako izboljšati kakovost spanja?
Pogosto pravijo, da je priporočljiv čas spanja za povprečnega odraslega človeka 8 ur na noč[1]. Vendar pa je poleg trajanja izjemno pomemben dejavnik tudi učinkovitost spanja. Spremljanje spanja nam pomaga bolje razumeti vzorce spanja in na ta način zagotoviti boljši spanec.
Kar polovica uporabnikov Samsung Galaxy Watch spremlja svoj spanec vsaj enkrat tedensko. 40 % od teh jih to počne več kot trikrat tedensko[2].
Pametne ure iz serije Galaxy Watch[3] omogočajo:
– Spremljanje vzorcev spanja: V aplikaciji Sleep Score so na voljo podrobni podatki o tem, kdaj preidete v globok spanec, spanec REM ter kako se razlikujejo časi spanja in prebujanja.
– Boljše razumevanje kakovosti spanja: S spremljanjem kisika v krvi in zaznavanjem smrčanja lahko izveste več o svojih vzorcih spanja in splošnem zdravju.
– Preizkus programa za trening spanja: S programom Sleep Coaching prejmete prilagojen program za vodenje spanja, ki temelji na vaših dejanskih navadah, ki jih predstavlja ena od osmih namenskih simbolnih živali za spanje, da bi vam pomagal razumeti in izboljšati vaš spanec.
– Vzpostavitev idealnega okolja za spanje: Glede na to, da je enako pomembno, kje spite, kot kako spite, razmislite o samodejni nastavitvi uravnavanja temperature in svetlobe v vašem domu, da zagotovite idealno okolje za počitek.
Več informacij si lahko preberete na povezavi.
[1] Nacionalna fundacija za spanje za odrasle priporoča od 7 do 9 ur spanja na noč.
[2] Na podlagi tedenskih aktivnih uporabnikov storitve Samsung Health z napravama Galaxy Watch4 in Galaxy Watch5.
[3] Razpoložljivost se lahko razlikuje glede na trg, model in seznanjeni pametni telefon.