ocena bralcev
0 od 0
Kako se znebiti očal za branje?
Da se staramo, nas opozorijo tudi oči, ko na blizu ne vidimo več dobro in za branje potrebujemo očala. Z leti, predvsem po 40. letu starosti, postaja očesna leča vedno bolj toga, njena oblika in lomnost za svetlobo pa se vse težje prilagajata. Zdravnik nam v takem primeru postavi diagnozo starostna daljnovidnost ali prezbiopija.
Očala za branje niso nujno zlo…
Težave, ki so posledica starostne daljnovidnosti, se najpogosteje odpravljajo, če seveda nimamo dioptrije za daljavo s predpisom očal za bližino. V primeru pa, da nosimo očala za daljavo, se predpiše bifokalna ali multifokalna očala, lahko tudi kontaktne leče. Za tiste, ki si ne želijo uporabljati očal za branje, pa obstaja možnost trajne odprave starostne daljnovidnosti z vstavitvijo znotrajočesne multifokalne leče. Te leče omogočajo trajno odpravo starostne daljnovidnosti in zagotovijo pri več kot 85% pacientov popolno neodvisnost tako od očal za gledanje na daleč kot tudi od očal za branje. Gre za tehnološko izjemno dovršene leče, katerih optične lastnosti se bistveno razlikujejo od klasičnih monofokalnih leč, ki jih uporabljamo pri standardnih operacijah sive mrene in jih zato s skupnim imenom imenujemo Premium znotrajočesne leče. Sprva so se tovrstne leče uporabljale le pri pacientih s sivo mreno, ki so želeli, da bi jim operacija omogočila tudi neodvisnost od očal za branje. Zaradi izjemne učinkovitosti so se indikacije za uporabo Premium leč v zadnjih letih precej razširile in jih sedaj uporabljamo tudi pri pacientih s starostno daljnovidnostjo, ki imajo le starostno spremenjeno naravno očesno lečo ter bi želeli biti neodvisni od očal za branje.
Pomen predoperativnega pregleda
Sam operativni poseg je enak kot tisti pri sivi mreni. Operacija poteka v lokalni anesteziji s kapljicami. Skozi droben rez ob robu roženice, ki meri le nekaj milimetrov, se naravno očesno lečo, ki nima več sposobnosti akomodacije, odstrani. Na njeno mesto se zatem v lečno ovojnico vstavi umetno očesno lečo. V primeru multifokalne leče je ta leča narejena tako, da ima več goriščnic, ki zagotavljajo fokusiranje svetlobe na očesno ozadje tako pri gledanju na daljavo kot pri gledanju na bližino. Pri akomodacijski leči do spremembe v goriščnici prihaja s spreminjanjem položaja leče v lečni ovojnici. Z vstavitvijo te leče pa ne korigiramo le starostne daljnovidnosti, pač pa obenem lahko odpravimo tudi morebiti prisotno kratkovidnost, daljnovidnost in astigmatizem.
Izbira vrste in dioptrije Premium leče je povsem individualna. Odvisna je od potreb in pričakovanj glede vida pri vsakem posamezniku. Strokovno odločitev glede izbire vrste Premium leče, ki bi bila najprimernejša, sprejmemo šele po vseh opravljenih predoperativnih meritvah, podrobnem pregledu ter izčrpnem pogovoru s pacientom. Uporaba takšnih leč podobno kot vsaka druga visoka tehnologija zahteva posebno strokovno usposobljenost in izkušenost oftalmologa. Le optimalna kombinacija znanja, izkušenj, individualne obravnave, razumevanja potreb pacienta in dobre komunikacije pa lahko zagotovi tudi optimalen rezultat takšne operacije.
Kaj lahko pričakujemo po operaciji vstavitve multifokalne leče?
Preko 85 % pacientov je po vstavitvi takšne leče v obe očesi povsem neodvisnih od uporabe očal. Pacienti, ki so že bili operirani, navajajo, da lahko brez težav berejo knjigo, uporabljajo računalnik, vozijo avtomobil, tako podnevi kot tudi ponoči, in se športno udejstvujejo brez uporabe očal. Kljub dokazano dobrim rezultatom nekateri pacienti, predvsem zaradi narave svojega dela ali pa v pogojih slabe osvetlitve, po vstavitvi takšnih leč potrebujejo očala za zelo oster bližinski vid. Dokončen rezultat vstavljene multifokalne leče je opazen šele po operaciji na obeh očeh, saj le tako pride do ustrezne prilagoditve vida.
Morela okulisti vam svetujejo in pomagajo pri vstavitvi takšne leče.
ZNEBITE SE OČAL ZA VEDNO, PREVERITE KAKO.
Vir: Morela okulisti
Foto: Pinterest, Morela okulisti
ocena bralcev
0 od 0