Industrija videoiger je v zadnjem desetletju doživela pravi razmah. V letošnjem letu naj bi trg videoiger presegel vrednost 90 milijard ameriških dolarjev, do leta 2023 pa naj bi ta številka dosegla že 200 milijard ameriških dolarjev. Na svetu je trenutno več kot 2,5 milijardi igralcev iger, ki bodo po navedbah analitikov letos za igre zapravili blizu 160 milijard ameriških dolarjev.
To so ogromne številke, ki kažejo eno stvar – videoigre so postale velik posel. Tako zelo velik, da so postale tudi prava športna aktivnost. Po svetu namreč poteka ogromno tekmovanj v različnih igrah z več milijonov dolarjev vrednimi nagradnimi skladi, nedavno pa je tudi pri nas zaživela E-športna Zveza Slovenije, ki bo skrbela in regulirala to področje v naši državi.
Tudi Slovenci imamo namreč kar nekaj profesionalnih igralcev iger in tudi lastnih tekmovanj, prav tako pa smo aktivni tudi na področju streamanja iger. Streamanje je prenašanje igranja iger v živo na različnih video platformah in je zaživelo pred 10 leti, ko je s tem začel danes eden najbolj priljubljenih in poznanih youtuberjev, PewDiePie. Kot glavni platformi za streamanje sta se uveljavila YouTube in Twitch, najboljši streamerji pa danes veljajo že za prave superzvezdnike z bajnimi zaslužki.
»Ne maram se omejiti samo na eno stvar, sem zelo vsestranski ustvarjalec«
V Sloveniji za najbolj vročega igralca iger in streamerja zagotovo velja Pero Martić, ki s svojo neverjetno energijo na svojem kanalu na YouTubu vsakodnevno zabava tako domače kot tuje gledalce. Pero se sicer ne mara opredeliti le kot igralec iger, saj, kot pravi, je zelo vsestranski in ga zanima tisoč različnih stvari. Številni so ga spoznali že v šovu Pici in Pero, kjer sta na YouTubu objavljala raznorazne simpatične potegavščine, danes pa je znan tudi kot pevec, igralec in ustvarjalec različnih zabavnih vsebin.
»Najbolj se me mogoče povezuje z igranjem iger, s čimer se sicer tudi sam najbolj poistovetim. Sem youtuber in gamer. Ampak kot youtuber delam veliko različnih stvari. Poleg tega sem igral tudi v serijah, ustvarjam glasbo, se ukvarjam s športom. V kratkem imam na primer v načrtu boksarski dvoboj s Frankom Bajcem, tako da se s tem podajam na še eno novo zanimivo področje. Sem zelo vsestranski in se ne želim osredotočiti le na eno stvar, saj bi s tem zamudil ogromno drugih stvari, ki me zanimajo.«
Pravi, da je takšen že od nekdaj. Opravljal je že več različnih služb, saj, kot nam pove, ne more biti dolgo na enem mestu in delati le eno stvar.
»Zato sem se našel v tem, kar delam zdaj, v ustvarjanju vsebine, kjer vsak dan prinese nekaj novega. Ustvarjam glasbo, nastopam v serijah, snemam vloge, igram igre in testiram naprave, nedavno sem imel na primer priložnost preizkusiti Huaweiev nov prenosnik MateBook X Pro. Delam različno vsebino in to mi je najbolj všeč pri mojem delu.«
»Pri svojem delu sploh ne rabim dopusta«
Ker je tako aktiven na vseh področjih, nam je zaupal, da si letos sploh ni uspel privoščiti poletnega oddiha. »Letos imam najbolj delovno leto odkar pomnim. Že lani sem imel praktično čisto zaseden urnik, letos pa še bolj. Tako da že dve leti sploh nisem videl morja. Še na bazen nisem utegnil letos.«
K temu sicer doda, da ima delo, ki si ga lahko prilagaja kakor želi, vendar si enostavno ne želi vzeti prosto. »Trenutno vse tako dobro teče in res rad delam kar delam, tako da sploh ne potrebujem oddiha, saj me moje delo ves čas polni z energijo. Ravno zdaj smo posneli moj tretji videospot, s katerim mislim da bomo podrli naš obstoječi rekord v številu ogledov. Moj prejšnji videospot z naslovom Moja žena drži rekord za slovensko solo skladbo z 68.500 ogledi v 24 urah. Z novim spotom pa ciljam, da bomo postavili nov rekord. Ves čas sem torej v pogonu.«
Ko se bodo enkrat sprostili ukrepi, ki jih je povzročil novi koronavirus, pa ima Pero v načrtu tudi številne nastope. »Že zdaj imam rezerviranih nekaj dogodkov. Kot igralec iger, streamer, sem namreč prisoten na številnih igričarskih dogodkih, kot glasbenika pa imam glasbene nastope v številnih diskotekah in klubih.«
»Pri kateremkoli delu sta najbolj pomembna strast in sproščenost«
Pero pravi, da sta njegovi glavni vodili pri ustvarjanju pozitivna energija in sproščenost. »Pri vsem kar delaš moraš biti sproščen in se ob tem zabavati, saj v nasprotnem primeru hitro postaneš nervozen, kar se seveda potem odraža na delu. Če bi bil jaz nervozen in bi vsebino ustvarjal na silo, bi to moji gledalci zagotovo opazili in ne bi imel takšne gledanosti.«
Mladim ustvarjalcem zato polaga na srce, da morajo delati stvari, ki jih veselijo in do katerih gojijo strast. »Sam namreč že od nekdaj rad snemam. Začel sem že pri 13, 14 letih, ko sem že v osnovni šoli snemal kakšne potegavščine. Vedno sem bil šaljivec, rad sem zabaval in nasmejal druge ljudi. Tako sem bil tudi eden prvih, ki je pri nas začel objavljati posnetke na YouTubu.«
Že od nekdaj pa je imel rad tudi videoigre. »Odkar pomnim rad igram igrice. Najprej sem jih za svojo zabavo, streamanje je prišlo šele čez čas. Pravzaprav sem to spremenil v ‘posel’ čisto po naključju. Enkrat sem s svojimi gledalci organiziral večigralsko skupinsko igranje iger prek interneta, kar se je izkazalo za zadetek v polno. Bili so navdušeni in me začeli spodbujati k streamanju. Tako sem se odločil preizkusiti tudi v teh vodah in zaenkrat se mi obrestuje (smeh). Prav zato tudi sam zelo rad pomagam streamerjem, ki začenjajo svojo pot in šele ustvarjajo svoje ime. Moje zaledje je v veliki meri prišlo iz šova Pici in Pero, opora novim streamerjem pa skušam biti jaz.«
»Brez ekipe in dobre opreme ne bi šlo«
Pero priznava, da vseh projektov, ki jih dela, ne bi zmogel opraviti sam. »Svojega dela si ne predstavljam brez dobre ekipe. To je zagotovo najbolj vredna ‘oprema’, če se lahko tako izrazim. Človek zraven sebe potrebuje ekipo, saj ne more narediti vsega sam. Včasih sem bil prepričan, da bom lahko vse postoril sam, a ko se je enkrat pojavilo več projektov, sem hitro ugotovil, da ob sebi potrebujem podporo. Tako ima danes za sabo ogromno ekipi in brez nje zagotovo ne bi mogel delati na takem nivoju.«
Druga stvar, ki jo Pero izpostavi pa je seveda tehnična oprema. »Brez dobrega računalnika, telefona in kamere pri tem delu ne gre. Sam na prvem mestu potrebujem predvsem dober računalnik, saj so vidoigre izjemno strojno zahteven. Zlasti, ko želiš zraven še streamati in ustvarjati videe. Prav zdaj sem imel priložnost temeljito preizkusiti Huaweiev najnovejši prenosnik MateBook X Pro, ki me je pustil brez besed. Najprej s svojo zmogljivostjo, saj vsebuje najboljše komponente, od Intelovega procesorja Core i7 ter ogromne količine pomnilnika pri 16 gigabajtih RAM-a in terabajtnim SSD-jem, do odličnega zaslona, ki je povrh vsega še občutljiv na dotik. Da ne omenjam zelo priročne funkcije Huawei Share, prek katere telefon povežeš z računalnikom tako, da se ga samo dotakneš. Neverjetno.«
Kako se je Pero zabaval z novim prenosnikom Huawei MateBook X Pro lahko preverite v spodnjem videu.
»MateBook X Pro je navdušil vse, ki sem jim ga pokazal«
Kot pravi, pa je prenosnik navdušil tudi vse, ki jim ga je pokazal. »Vsi so najprej pohvalili videz prenosnika in bili navdušeni nad njegovo kompaktnostjo in eleganco. Jaz sicer še vedno potrebujem svoj stacionarni računalnik, zdaj, ko sem preizkusil Huaweiev prenosnik, pa mislim, da nujno potrebujem tudi tega (smeh). Na njem namreč delam lahko praktično vse, kar na svojem stacionarnem računalniku, s tem da ga lahko še vzamem sabo na pot. In ko se bodo ponovno začeli dogodki, bom potreboval točno takšnega spremljevalca.«
Kaj pa v prostem času? Perota smo povprašali, če sploh kdaj odloži tipkovnico in miško. »Iskreno, prostega časa imam zelo malo. Kar ga imam, pa to izkoristim za počitek in obisk družine ter snidenje s prijatelji. Streamam namreč vsak dan, razen ob petkih in sobotah. Takrat se navadno dobim s svojimi bližnjimi in delam vsebinske načrte za naprej.«