In to je dobra novica, saj ste sami tisti, ki jo “prehodite”. Spremembe so praviloma naporne in polne negotovosti. Če želite uspeti, potem se morate na pot uspeha odpraviti primerno opremljeni in opolnomočeni, pri tem ustrezno zbrati, zgraditi in razporediti vire, imeti pravilno zastavljen cilj in zavihati rokave. Večina ljudi nikoli ne izpolni novoletnih obljub, razlogi za to so seveda številni. Če pa se želite potruditi in narediti kaj koristnega zase, se procesa spremembe lotite preudarno, saj v nasprotnem primeru ponavljate, ustvarjate in ponotranjate slabe izkušnje, kar pa zna omajati in celo spodkopavati samozaupanje.
Bolj ali manj vaši motivi
Pomembno je, da razumemo zakaj si nečesa želimo, saj bo ta “zakaj” naše osnovno zagonsko sredstvo pri premagovanju težav na poti do cilja. Predvsem se pred podvigi temeljito prepričajte, ali sprememba resnično prinaša take posledice, kot si jih želite. Spremembe vedno zahtevajo precej energije in če te cene niste pripravljeni plačati, potem se nikar ne spuščajte v spremembe, saj boste najverjetneje na poti obupali. Pomembno je, da si ne kopičite neuspelih izkušenj, saj te močno vplivajo na razpoloženje in krhajo samozaupanje. Pogosto je bolje ne narediti ničesar kot pa se igrati s poskusi, ki jim sledi neuspeh, kadar je ta očitna posledica pomanjkljivega angažiranja z vaše strani. Če predolgo igrate nesposobneža obstaja realna nevarnost, da boste to tudi postali.
Dobro zastavljen cilj
Je realen, jasno opredeljen. Imeti morate jasno povratno informacijo kdaj ga boste dosegli in koliko vam do tja še manjka. Ta povratna informacija vam bo močno olajšala in dvigovala motivacijo pri napredovanju. Poskrbite tudi zato, da pri doseganju cilja kar se da uživate v procesu, kar ni vedno lahko, toda zelo se splača potruditi v tej smeri, saj ob prijetni aktivnosti čas hitreje mine.
Če bi bila želja dovolj velika, bi mi zagotovo uspelo
To je pogost mit, s katerim si razlagamo neuspeh, a realnost presega tovrstna napačna prepričanja. Najprej moramo vedeti, da negativna čustva niso enakovredna pozitivnim, ampak so (iz evolucijskih razlogov) močnejša, imajo več teže pri odločanju in obnašanju. Vsaka sprememba lahko zamaje stalnost in gotovost poznanega, zato se pogosto poleg želje pojavi tudi bolj ali manj zavesten občutek negotovosti. Tako v duševnosti naenkrat obstajata dve nasprotujoči si silnici; na eni strani nas vleče v spremembo, na drugi pa nas negotovost in strah pred neznanim zavirata, da bi kaj tudi v resnici spremenili, zdi se nam da sprememba terja preveč napora in podobne težave. Rešitev torej ni v večanju želje, temveč v prepoznavanju in premagovanju ovir do zastavljenega cilja.
Zaupajte vase
“Hvala. Kako se pa to naredi?” Večina strokovnjakov, laikov prijateljev ki vam govori “zaupajte vase” navadno ne ve, kaj to pomeni, saj bi vam v nasprotnem primeru postregli s smernico, ki bi vsebovala vedenjsko intenco. Trener ne reče športniku “postani svetovni prvak”, ali “odlično smučaj”, ampak ga vodi skozi postopke in predvsem ustvarja okoliščine v katerimi si športnik tovrstne sposobnosti, ki ga vodijo proti cilju zgradi sam. To je prava naloga dobrega (tudi) življenjskega coacha.
Tekst: Mitja Perat