Ali ste tudi vi na dieti, ki obljublja izgubo odvečnih kilogramov, pa kar ni in ni videti rezultatov? Strokovnjaki trdijo, da je velika večina ljudi, ki želijo izgubiti nakopičene kilograme, sicer dobro teoretično informiranih, vendar v praksi delajo usodne napake, zaradi katerih nevede sabotirajo proces hujšanja.
Velikokrat že samo dejstvo, da smo na dieti, predstavlja preveliko obremenitev. Zaradi tega postanemo preveč pozorni na hrano, naše življenje se prične vrteti okoli sestave najrazličnejših jedilnikov, ker pa potlačimo željo po določenih skupinah živil, ki so na tako imenovani »črni listi«, pa lahko kaj hitro zapademo v krog kompulzivnega prenajedanja. Pametneje je, če se namesto na shujševalno kuro osredotočimo na vsakodnevne prehranjevalne navade in jih poskušamo izboljšati ter tako uspeti pri doseganju svojega cilja. Ljudje velikokrat nevede zaužijemo nepotrebne kalorije – preberite si seznam najpogostejših napak, ki jih počnemo med hujšanjem, in ugotovite, zakaj številka na tehtnici ostaja vseskozi enaka.
- »Kdor prvi poje kosilo, je zlata ptička!«
So tudi vas v otroštvu pri kosilu vzpodbujali na podoben način? Verjemite, niste edini! Vendar pa je žal tako, da če niste udeleženec tekmovanja v tem, kdo v čim krajšem časovnem okvirju poje čim več hamburgerjev za to, da prvi pospravite hrano na vašem krožniku, ne boste prejeli nagrade. Resda je hiter tempo življenja, ki ga uveljavlja naša družba, ravno tako pomemben dejavnik pri (pre)hitrem prehranjevanju, pa vendar ne moremo dovolj poudariti nujnosti tega, da si vsaj med obrokom vzamete dovolj časa, da dejansko občutite sitost. Možgani tistih, ki se prehranjujejo prehitro, velikokrat ne zaznajo signala za sitost, kar povzroči prenajedanje in posledično tudi kopičenje odvečnih kilogramov.
2. Preskakovanje ovir… pardon, obrokov
Raziskave so pokazale, da tisti, ki preskočijo najpomembnejši obrok dneva – zajtrk, tehtajo občutno več kot tisti, ki ga redno uživajo. Med ljudmi velja zmota, da jim bo, v kolikor preskočijo zajtrk, to prihranilo odvečne kalorije. S tem dosežejo ravno nasproten učinek in pri ostalih obrokih zaradi občutka lakote zaužijejo več hrane ter dodatno obremenijo metabolizem. Pomembno je, da dnevno zaužijemo vsaj tri obroke, ki naj bodo uravnoteženi in vsebujejo čim več zdravih živil. Idealen zajtrk sestavljajo proteini in vlaknine, ki bodo metabolizem vzpodbudile k pospešenemu delovanju, proteini pa bodo poskrbeli za daljši občutek sitosti.
3. Svoje kalorije popijete
Kalorije, ki se nahajajo v smoothie-jih, alkoholu, gaziranih pijačah in sokovih, lahko še kako prispevajo h kopičenju odvečnih kilogramov. Namesto gaziranih pijač in sokov raje uživajte vodo, zeleni čaj in posneto mleko, alkohol pa pijte zmerno in le ob posebnih priložnostih. Kot zanimivost smo preverili, koliko kalorij vsebuje posamezna od omenjenih pijač:
- majhno pivo (0.33l) = 160 kalorij,
- vino (1 dcl) = 120-130 kalorij,
- sladkan čaj (0.25l)= 80 kalorij,
- mineralna voda (0.5l) =0 kalorij,
- smoothie (0.3l)= cca. 210 kalorij.
4. Prevelike porcije
Ena izmed večjih napak, ki jih ljudje delajo med hujšanjem, je prevelika količina zaužite hrane. Ljudje smo navajeni gostilniških porcij, zato zmotno mislimo, da so te količine primerne v vsakodnevnih obrokih. Triki, ki vam lahko pomagajo pri izgubi teže, so, da na krožniku vedno pustite nekaj grižljajev hrane (v restavraciji pojejte le polovico tega, kar je na vašem krožniku), uporabljate manjše krožnike in sklede, za merjenje količin hrane, ki jo pojeste, pa uporabite digitalno tehtnico ali temu namenjene merilne skodelice.
5. Kalorije vnašate z raznimi dodatki k jedem
Omake, prelivi za solate, posipi in podobno – prav vsak izmed naštetih je lahko eden izmed krivcev, ki vam preprečuje izgubo teže. Vnaprej pripravljene prelive za solate zamenjajte s sokom sveže limone in ekstra deviškim oljčnim oljem, namesto kečapa pa si sami pripravite domačo, nizkokalorično paradižnikovo omakos hranilnim avokadom in tako preprečite vnos dodatnih (in nepotrebnih kalorij). Pa še recept:
Sestavine:
- 2 na koščke narezana paradižnika,
- polovica sesekljane čebule,
- čajna žlička sesekljanega čilija (lahko uporabite tudi čili v prahu),
- na koščke narezan avokado,
- jedilna žlica rdečega vina,
- 2 jedilni žlici limoninega soka,
- ¼ čajne žličke kumine.
Priprava:
V mešalniku zmešajte zgoraj navedene sestavine, da dobite kremasto teksturo, in vaša omaka ali »dip« je pripravljena. Pa dober tek!
Novinarka: Pia Fekonja
Foto: Pinterest