Klara Dev, samostojna podjetnica, ki ima podjetje DIHAJ GIBAJ, nam pomagala oblikovati 5 ključnih nasvetov, ki so njenemu podjetju pomagala preživeti (in se razvijati naprej) v času pandemije.
- Ne dovolite, da vas pozabijo
Klara Dev je finalistka projekta #OkvirPomoči 2020, s katerim partnerji projekta malemu gospodarstvu brezplačno nudijo svoje storitve, znanje in strokovno pomoč, pa tudi oglasni prostor. »To, da sem bila vidna na jumbo plakatih po celi Sloveniji, je mojo zgodbo približalo ljudem.« pravi Devova. Projekt #OkvirPomoči so zasnovali pri NLB in so ga letošnjo pomlad s partnerji Pro Plus, Europlakat in Mastercard razpisali že drugič.
- Vlagajte v svoj razvoj
V negotovih časih se morda zdi nerazumno vlagati. A če vemo, kaj želimo z vložkom doseči, je o investiciji vsekakor smotrno razmisliti. Ko gre za nadaljnji razvoj in uspeh podjetja, ni boljšega časa, kot ZDAJ. Preteklosti ni več, prihodnost pa lahko sooblikujemo – bodisi s smiselnim vlaganjem sredstev ali pa s prilagoditvijo poslovnih procesov.
- Priložnosti so vedno
Podjetjem so na voljo vavčerji, ki omogočajo dostop do sofinanciranja posameznih storitev. Nekaterim podjetnikom so v pomoč tudi protikoronski svežnji, ki jih je v preteklem letu sprejela država.
- Naj vas ne bo strah pivotiranja
Nekateri slovenski podjetniki so poročali, da so jim prihodki čez noč upadli za 90 odstotkov. Drugi so upali, da bo kriza hitro minila in mirno nadaljevali z »običajnim poslovanjem«. Skupna izkušnja nas uči, da če želimo v nemirnih časih okrevati, moramo biti pripravljeni uvesti spremembe, zaradi katerih bo naše podjetje dolgoročno bolj trajnostno. »Učim se spletnega marketinga. Svoje programe bom lahko podprla na pravi način in jih predstavila širšemu občinstvu.« dodaja Devova.
- Povežite se s pravimi ljudmi
Prvo pravilo svetovne knjižne uspešnice o mreženju Never Eat Alone: And Other Secrets to Success, One Relationship at a Time pravi »poiščite si mentorje« oziroma povežite se z ljudmi, ki vam bodo v pomoč ter podporo.
Primerna analogija je lahko upravljanje z bančnim računom – preden svoja sredstva porabimo, jih moramo (načeloma) položiti na račun. Če razmišljamo o plemenitenju in naložbah, pa je smiselno, da se povežemo s strokovnjakom ali mentorjem, ki nam s svojim uvidom in izkušnjami lahko prihrani čas in energijo. Vredno poizkusa!