Negativne misli, tiste, ki naše dneve polnijo s skrbmi, dvomi, jezo, žalostjo in razočaranjem, so dobro znane vsem. Predvsem, ko govorimo o skrbeh, sem prepričana, da bi bila konkurenca za naslov svetovnega prvaka izredno močna.
Čeprav se zdi, da so negativne misli neizogiben del našega vsakdana, pa obstaja nekaj korakov, s katerimi jih postopno lahko opustimo.
- korak: Izogibajte se dejavnikov, ki jih dojemate kot stresne
Ste že kdaj pri sebi prepoznali tako imenovane sprožilce negativnih misli. Morda je to gledanje poročil, branje dnevnega časopisja, klepet s prijateljem ali prijateljico, ki v vsaki situaciji najde nekaj slabega in se stalno pritožuje. V življenju je vsekakor obilica situacij, ob katerih se zdi, da negativne misli kar same privrejo na plan, pa vendar se marsikateri izmed njih lahko izognemo. Dobro se je zavedati, da je negativnost zelo nalezljiva ter da se tako kot sreča ne le sešteva, temveč množi. Zato se, kadar le lahko, izognite situacijam, ki jih prepoznate kot sprožilce.
- korak: Ozavestite negativne misli
Namenite nekaj dni analizi svojih misli. Lahko si določite del dneva, ko boste zavestno opazovali svoje misli ali pa si namenite nekaj minut samote in zapisujte misli, ki vam rojijo po glavi. Bodite pozorni tako na tiste, ki vas podpirajo, kot tudi na tiste, ki vas ne. Na ta način boste ozavestili negativne misli, ki se jih pogosto sploh ne zavedamo več, saj so postale del nas oz. del naše identitete. Ozaveščanje negativnih misli nam omogoča, da spoznamo, da niso avtomatične, temveč smo se nanje le navadili, kar pa pomeni, da imamo moč, da se jih tudi odvadimo.
- korak: Magična beseda – ampak
Negativnim mislim dodajte magično besedo – ampak. Npr. v tem poročilu manjka kakšna vejica, ampak vsebinsko sem ga pa res dobro pripravila, ali ta juha je res preslana, ampak glede na to, da sem jo pripravila prvič, mislim, da mi je kar dobro uspela, ali sodelavka mi je res na grd način vrgla poleno pod noge, ampak vsaj ostali sodelavci so takšni, da se z njimi dobro razumem ali spet sem se zredila, ampak imam pa še vedno čudovite zelene oči in dolge rjave kodre. Večkrat ko negativnim mislim dodamo tudi kaj pozitivnega, hitreje bo to postalo naša nova navada in svet ne bo več videti le črn. Kreiranje spodbudnega in prijaznega notranjega dialoga nam bo pomagalo, da bomo postopno negativne misli nadomestili z bolj optimističnimi.
- korak: Vadite prijaznost in optimističnost
»Optimist vidi vrtnico in ne trnja, pesimist strmi v trnje, ne da bi se opazil vrtnico«, pravi Kahlil Gibran. V življenju vsakega izmed nas je obilica blagoslovov v obliki oseb, izkušenj in materialnih dobrin. Ali jih bomo opazili ali ne je odvisno le od nas. Vsi imamo številne kvalitete v obliki znanj, izkušenj, osebnostnih lastnosti in vizualnih karakteristik, ki jih pri sebi lahko cenimo. Ali jih bomo ali ne, je prav tako odvisno le od nas. V življenju smo doživeli že veliko lepih izkušenj in prijetnih presenečenj. Le mi smo tisti, ki se lahko odločimo, da se bomo osredotočili nanje in ne na kaj drugega.
- korak: Bodite potrpežljivi
Negativne misli so naš spremljevalec že od rojstva. Poslušali smo jih (in jih pogosto še) pri starših in sorodnikih, pri prijateljih in vrstnikih, v šoli, v službi, ob gledanju poročil, filmov in nadaljevank, beremo jih v knjigah, časopisih in na socialnih omrežjih. Svet je pravzaprav prežet z negativnostjo in negotovostjo, zato je za spremembo potreben čas in seveda potrpežljivosti.
Petra je predavateljica, trenerka HSE metode, osebna in karierna svetovalka, avtorica e-knjig in spletnih programov za osebno rast ter ustanoviteljica podjetja Mesto znanja. Zase pravi, da je večna učenka življenja, formalno gledano pa tudi univerzitetna diplomirana pedagoginja, smer andragogika, HSE Coach, NLP Coach Practitioner in učenka psihoterapevtske modalitete Realitetna terapija in teorija izbire. Je velika ljubiteljica knjig in dolgih sprehodov v naravi.