Da smo si ljudje različni, ni nobena skrivnost. Vsak lahko pri sebi najde nekaj, po čemer se razlikuje od drugih. Pa vendar smo si nekateri v določenih osebnostnih lastnostih tudi podobni in sicer poznamo 3 tipe osebnosti: introvertirano, ekstravertirano in pa mešanico obojega – ambivertirano.
Kako pa vedeti, v katero kategorijo spadamo? Obstaja prepričanje, da so introvertirane osebe po navadi tihi, mirni in se v socialnih situacijah ne znajdejo najbolje, a to ni nujno res. Nekaterim med njimi druženje z ljudmi ne predstavlja problema in tudi sramežljivosti ne poznajo.
To, da ima nekdo introvertirano osebnost preprosto pomeni, da jih z energijo napolni čas, ki ga preživijo sami in po več urah, ki jih preživijo z drugimi ljudmi, potrebujejo čas zase, da si »napolnijo baterije«. Za ekstraverte pa velja ravno nasprotno: že po kratkem času, ki ga preživijo sami, jim je dolgčas in občutijo željo po druženju. Če pa se vam zdi, da vas nič od tega ne opiše in potrebujete tako čas z ljudmi kot samoto, potem najbrž spadate med ambiverte.
Kako pa se do introvertiranega človeka obnašati? Če ste sami ekstravertirani , vaš partner pa je popolni introvert, se lahko zgodi, da včasih njegovih želja ne boste povsem razumeli.
- Najpomembnejša je komunikacija
V takih primerih je rešitev povsem preprosta. Ali se partner izogiba druženju z vami in vašimi prijatelji preprosto zato, ker je raje sam ali pa se z njimi ne razume najbolje? Ali se umakne, ker nujno potrebuje čas zase ali pa je to znak da je nekaj narobe? Ker se v določenih lastnostih razlikujeta, je najbolje, da se pogovorita, saj bosta tako tudi lažje razumela drug drugega.
- Treba je sklepati kompromise
Vajin skupen prijatelj organizira zabavo in veseli novico delite s partnerjem, ki pa vašega navdušenja še zdaleč ne deli. Toda čeprav on večere najraje preživlja doma, vi pa se z veseljem odpravite ven, to ne pomeni, da ne moreta biti skupaj. Vendar pa morata sprejemati kompromise, kot je recimo to, da introvertirana oseba, ki se, čeprav bi večer raje preživela doma, z vami udeleži dogodka, ker vam to veliko pomeni. Sami pa morate razumeti, da vsakega sobotnega večera pač ne bosta preživela na zabavi.
- Partnerja poslušajte
Temu sicer ni vedno tako, a po navadi je ekstravertiranim osebam lažje deliti svoje probleme z nekom drugim, introvertirane osebe pa so zelo dobri poslušalci in se znajo poistovetiti z nekom drugim. Imeti občutek, da te partner razume, je nekaj najlepšega, a ne pozabite, da ima tudi on svoje probleme, zato mu dajte vedeti, da nanje niste pozabili in da ste kot on vas tudi vi pripravljeni poslušati njega.
- Ne pozabite, da introvertirane osebe potrebujejo čas zase
To je namreč glavna lastnost, ki ločuje ta dva tipa osebnosti. Zato naj vas ne skrbi, da se vaš partner od vas oddaljuje, če želi po dnevu, ki ga je preživel z ljudmi, nekaj časa preživeti sam. To ne pomeni, da noče biti v vaši družbi, ampak se hoče preprosto »spočiti« od dolgotrajnega socializiranja.
- Prav tako pa ne pozabite na lastne potrebe
Eno je, da partnerju pustite, da določen čas preživi »sam s sabo«, nekaj povsem drugega pa je, da ste skupaj precej manj, kot bi želeli sami in da ga morate za pozornost dobesedno prositi. V razmerju je pomembno, da se prilagodite tako vi kot on, in če se vam zdi, da temu ni tako, to delite s partnerjem, saj so vaše potrebe prav toliko pomembne kot njegove. To, da si kdaj zaželite, da se on prilagodi vam še zdaleč ne pomeni, da ste sebični, ampak preprosto, da se zavedate, da se morata v zvezi drug za drugega potruditi oba.
Obožujem umetnost in obožujem potovanja. Vedno odkrijem nekaj novega, ob tem pa hkrati delce same sebe, za katere nisem vedela, da obstajajo. Rada tudi pišem, obiskujem pa Gimnazijo Bežigrad.