Zelo malo je žensk, ki se razveselijo sivih las. Večina se takrat odloči za barvanje, ki je seveda zelo priročna rešitev, vendar pa lahko hkrati močno uničuje lase. Kdaj pa se je dobro ustaviti in pomisliti, če je pametno z obiski frizerja nadaljevati? In kako krhkim in suhim lasem znova vrniti nekdanji lesk in mehkobo?
Kdaj z barvanjem prenehati?
Barvanje samo po sebi po navadi nima vidno škodljivih učinkov na lase, vsaj ne na kratki rok, vendar to velja le, če gre za temnejše odtenke. Povsem drugače je, če se odločite za svetlejše barve. Če si lase svetlite oziroma belite, to pomeni, da pigment lasu odvzamete s hidrogenom, kar lase obremeni. Že ko se za posvetlitev odločite, morate vedeti, da je zelo malo žensk, ki so blondinke dogo časa, njihovi lasje pa še vedno izgledajo močni in zdravi. Zelo nepriporočljivo je predvsem, če si las ne svetlite postopoma, ampak jih iz temnejšega na vidno svetlejši odtenek spremenite že po enem obisku salona. Zato je za temnolaske, ki si želite svetlejših odtenkov bolje, če na želeno barvo prehajate postopoma.
Če se vam dogaja, da frizerja obiskujete vsaka dva tedna, vaši lasje pa so vidno sivi že po enem, je pametno pomisliti, če je barvanje sploh vredno vašega časa in denarja, ali pa bi čas, ki ga »zapravite« v salonu raje preživeli z najbližjimi oz. ob aktivnostih, k vas veselijo.
Ne glede na to, ali se barvate prvič, ali pa to počnete že leta, nenadna srbečica, ki se pojavi po nanosu barve lahko pomeni, da ste nanjo alergični. Veliko ljudi ima namreč alergijo na PPDA (parafenilendiamin), ki je sestavina barv za lase, to alergijo pa lahko razvijete skozi vse življenje. Vendar pa ne skrbite- PPDA ni prisoten v vseh barvah- vsebujejo ga pernamentne barve, medtem ko v večini »prelivov« ni prisoten.
Kako pa uničene lase »popraviti«?
Če ste opazili, da je barvanje vaše lase že povsem izčrpalo, je najbolje, da z njim vsaj za nekaj časa prenehate in pustite lasišču, da se »pozdravi«. To pomeni, da prav tako prenehate z uporabo pripomočkov, kot sta likalnik in sušilnik za lase. Če pa se za uporabo kljub vsemu odločite, je najbolje, da na lasišče nanesete sredstvo za zaščito proti toplotni obdelavi las, ki ga je najbolje kupiti kar v frizerskem salonu. Če si lase likate, je najbolje, da to počnete pri najnižji temperaturi. Naslednji korak je obisk frizerja, toda tokrat še zdaleč ne, ker bi hoteli zažareti v novih barvah, ampak da si postrižete njihov uničen del, predvsem konice. Priporočeno je, da to potem ponavljate vsak mesec oz. na dva meseca.
Za domačo nego nato uporabite balzam, ki vsebuje kokosovo ali arganovo olje. Dobro je tudi, da si privoščite proteinsko ali keratinsko nego las ali pa masko za lase, ki jo po navadi po umivanju nanesete na še vlažne lase. Tako masko lahko izdelate tudi sami, ena najbolj preprostih, ki blagodejno vplivajo na lase, je tista z olivnim oljem. Uporabite tri jedilne žlice olivnega olja (olje je lahko tudi kokosovo), pol skodelice medu in brisačo. Ko zmešate olje in med, mešanico s čopičem ali prsti nanesete na lase, si na glavo namestite brisačo in pustite, da maska deluje približno 30 minut. Nato jo sperete s šamponom. Blagodejno lahko vplivajo tudi posebna olja za lase, kot so ricinusovo, arganovo, kokosovo in jojobino.
Nikakor pa ne mislite, da vaši lasje ne morejo izgledati lepo v katerikoli barvi, tudi sivi, zato se jih ne sramujte, ampak jih negujte, da bodo spet zdravi in močni, tako kot pred barvanjem.

Obožujem umetnost in obožujem potovanja. Vedno odkrijem nekaj novega, ob tem pa hkrati delce same sebe, za katere nisem vedela, da obstajajo. Rada tudi pišem, obiskujem pa Gimnazijo Bežigrad.