V našem črevesju se nahaja cca 2,5 kg bakterij, ki jih imenujemo – mikrobiom. Kvaliteta našega notranjega »ekosistema« v črevesju se kaže kot skupek koristnih bakterij v črevesju s svojim genetskim potencialom. 99% vseh genetskih informacij ne prihaja od naših genov ampak jih narekujejo geni bakterij. Del mikrobioma pa sestavlja skupina bakterij , ki s svojim genetskim materialom signalizira encime za presnovo estrogenov in jih imenujemo estrobolom.
Naš prebavni sistemje tesno povezan z našim hormonskim sistemom in pripomore k delovanju le-tega oziroma omogoča normalno in uravnovešeno delovanje hormonov. Če pravilno hranimo naš »notranji ekosistem« in koristne bakterije, z raznoliko čim manj predelano in rafinirano hrano, bo tudi to ugodno vplivalo na naše hormonsko stanje.
Bakterije naše črevesne flore imajo ključno vlogo pri presnavljanju estrogena v telesu. Estrogenska dominanca kot rezultat napačnega delovanja tega estroboloma vodi v hormonsko neravnovesje. Simptomi prevlade estrogena so sledeči: predmenstrualni sindrom (PMS), nizek libido, menstrualni krči, močne in boleče krvavitve, sindrom policističnih jajčnikov, neplodnost, depresija, razdraženost, glavobole, napihnjenost, prebavne motnje, obrazna rdečica, rak na dojkah in rak na rodilnih. Prevlada estrogena ali estrogenska dominanca, je odvisna tudi od vrste bakterij v našem telesu. V kolikor hranimo napačne bakterije, bodo te ustvarjale še več škodljivega agresivnega estrogena in s tem povezane zdravstvene težave in težave s počutjem.
Ohranjanje zdrave črevesne flore – mikrobioma in estroboloma, omogoča optimalno delovanje tudi hormonskega sistema.
Neravnovesje mikrobioma = disbioza
Disbioza pomeni neravnovesje bakterijske flore v človeškem črevesju. Znaki, ki kažejo na to težavo so napihnjenost, vetrovi, akne, blato čudne oblike in barve, glavoboli, padec koncentracije, zmedenost, infekcije dihal, mehurja in rodil, izguba telesne teže, neravnovesje hormonov itd.
Kaj lahko naredimo za svojo črevesno floro?
- Znebimo se uporabe rafiniranih živil: sladkor, vse vrste mok, škroba, brezglutenskih mok in izdelkov.
- Pri dietah brez glutena je potrebno pravilno nadomestiti vlaknine iz pšenice, da uravnamo črevesno floro
- Uživajmo fermentirano hrano kot je kislo zelje, kisla repa, kefir, sirotka, fermentirana zelenjava
- Uživajmo raznovrstno barvito hrano s fitohranili, ki bodo nahranila koristne bakterije
- Kot dodatek k prehrani lahko vključimo prebiotike in probiotike
- Zmanjšajmo uporabo ali se čim bol izognimo uporabi antibiotikov, antidepresivov, hormonskih zdravil, protibolečinskih tablet. Le-te lahko povzročijo neravnovesje črevesnih bakterij
- Pravilne prehrane za uravnavanje estrogena in pravilno hranjenje koristnih bakterij se lahko naučite tudi s pomočjo spletne delavnice Poletni estrogen detox.
Certificirani integrativni zdravstveni trener za naravno hormonsko ravnovesje in žensko zdravje. Usposobljena za probleme povezane s hormonskim ravnovesjem in ženskim zdravjem, problematično kožo in stanji avtoimunskega spektra , ki jih rešuje po metodah funkcionalne medicine usmerjene na vzrok teh stanj izmed katerih sta najbolj pomembna prehrana in življenjski slog. Preko enostavnih korakov reorganizacije prehrane, kjer v svojih programih združuje več kot 100 različnih prehranskih teorij, ki jih prilagaja na vaše stanje in reorganizacije življenjskega sloga (spanje , stres, vadba, okolje), vas individualno ali preko spletnih delavnic in seminarjev popelje do transformacije stanja.