Hitre zanimivosti
    ocena bralcev
    0 od 0

    Večina ljudi občuti bolečine v kolenih tekom svojega življenja. Šport, različne vadbe in druge aktivnosti povzročijo napetost v mišicah, vnetje tetiv (tendinitis) in še več težjih poškodb ligamentov in hrustanca.

    Za nekatere so bolečine v kolenih tako hude, da onemogočajo osnovne dnevne aktivnosti. Za druge so bolečine manj intenzivne in kronične. V obeh primerih se soočate s težavami, ki jih ne smete ignorirati.

    Poškodba kolenskih ligamentov (vezi)

    Ligamenti so tkivo, ki združujejo stegnenico z golenico in pogačico. Torej držijo kosti na mestu in so odgovorne za stabilnost kolena. Poškodbe vezi so zelo pogoste pri športnikih. Imamo sprednjo križno vez, zadnjo križno vez, lateralno kolateralno vez in medialno kolateralno vez. Vse te vezi so odgovorne za optimalno delovanje kolenskega sklepa. Če je katera od vezi poškodovana se lahko to kaže kot huda bolečina in zahteva operativni poseg.

    Poškodba hrustanca

    Hrustanec je napol trdo tkivo, ki je zelo fleksibilno in pokriva konec naših kosti. Kolenski hrustanec pritiska na dva meniskusa na vsaki strani sklepa. Medialni meniskus je nameščen v notranjosti kolenskega sklepa, lateralni meniskus pa na zunanjem delu sklepa. Če kateri od meniskusov poči, je potrebno poškodbo sanirati. Še posebej, če se je del meniskusa odlomil.

    Artritis kolena

    Artritis je pogost vzrok za bolečine v kolenu in njegovo omejitev. Na žalost je to kronično degenerativno stanje, ki na dolgi rok zahtev operacijo in zamenjavo sklepa. Trije najpogostejši tipi artritisa so revmatoidni artritis, post travmatski artritis in osteoartritis. V primeru vseh treh lahko čutite oteklino, trdoto v kolenu in zelo težko upognete koleno. Revmatoidni artritis nastane zaradi napada imunskega sistema na hrustančno tkivo. Kronično vnetje povzroči poškodbo in izgubo hrustanca. Post travmatski artritis  je posledica pogostih poškodb kolena in natrganih vezi. Te poškodbe lahko povzročijo spremembe na hrustancu, kar čez čas privede do bolečin, otekline in trdega kolena. Osteoartritis je najpogostejša oblika artritisa. Gre za postopno obrabo hrustanca v kolenu. Pogosteje se pojavlja pri starejših od 50  let. Povzroča bolečine, omejeno gibljivost, trdo koleno, otekanje, vizualno spremembo kolena in šibkost v kolenu. Vzroki za nastanek osteoartritisa so lahko starost, stare poškodbe kolena, prekomerna telesna teža, genetika, fizično delo (gradbeništvo).

    Da se izognete črnemu scenariju menjave kolenskega sklepa, lahko nekaj naredite že danes. Ker je zaradi premaknjenega prvega vratnega vretenca (atlasa) porušena statika in dinamika telesa, to vpliva na položaj in obremenitev vaših kolen. Kar pomeni, da ste bolj dovzetni za nastanek poškodb križnih vezi in za nastanek artritisa, ker se sklepne površine med seboj ne gibljejo v pravilni anatomski ureditvi.

    Torej, če si atlas poravnate nazaj v pravilno lego po atlasprofilax metodi, je vaše telo v ravovesju in harmoniji in vaš hrustanec je pred obrabo varen. Ta metoda je učinkovita tudi pri tistih, ki že imate začetek težav s koleni (čutite bolečino ob naporih ali športnih aktivnostih), saj se po nastavitvi atlasa spremeni sila na vaš sklep in hrustanec ne drgne več ob druge strukture.

    Tudi obnova je možna, vendar je dolgo trajna in je odvisna od prisotnosti zarodne plasti v hrustancu. Več informacij lahko dobite na www.atlasprofilax-slo.si ali na telefonski številki 031 265 491

    ocena bralcev
    0 od 0

    Preden greš... ↓

    Bi brezplačno analizo osebnostnega tipa?

    ✅ Hitro izboljšaj odnose ✅ 100% deluje

    Poznaš svoj osebnostni tip?

    Kaj pa od partnerja ali otrok?
    ✅ Hitro izboljšaj odnose ✅ 100% deluje