Seveda je povsem običajno, da vas v razmerju (po navadi) nekaj skrbi; se vse odvija dovolj hitro, se odvija prepočasi ali pa se morda obrača v napačno smer – oh, ja – popolnoma običajno. Težko je postaviti mejo, kdaj je vprašanj preprosto preveč in kdaj namesto užitka prevladajo skrbi; slednje škodujejo vam, vašemu partnerju in razmerju nasploh. Kdaj torej skrb postane zaskrbljujoča in kako jo ustaviti?
Kaj je skrb?
Če opazite, da vas neprestano skrbi, si seveda ne delate prav nobene usluge – stres namreč negativno vpliva na celoten organizem. Telo vzpostavi obrambni mehanizem, zaradi katerega lahko včasih zares zbolite – pojavijo se krči, glavoboli, povišan srčni utrip, težave z dihanjem, vrtoglavice in včasih celo težave s spominom.
Tako pač ne želite preživljati svojih dni, mar ne?
Kako skrbi vplivajo na razmerje?
Skrbi in stres v telesu povzročijo spremembo – ker prihaja do neravnovesja, se tako spremenita razpoloženje in obnašanje. Opazili boste, da se lahko v hipu neznosno ujezite, postane otožni ali pa s svojo jezo skorajda »napadete« partnerja. Čemernost oziroma neprestano menjavanje čustev na razmerje ne vpliva dobro; če (pre)pogosto razmišljate o malenkostih, bo to na dolgi rok razmerju škodilo.
Kako se lahko skrbi znebite (ali omilite njihove simptome)?
Če želite enkrat za vselej pokopati skrbi, morate naprej ugotoviti, kaj pravzaprav predstavlja težavo – kaj je tisto, kar vas skrbi in obremenjuje. Preprost recept je, da na list papirja po točkah zapišete vse, kar vas muči; tako bo pregled nad mislimi lažji, ob enem pa se boste prepričali, da vaše težave verjetno niso tako ogromne kot ste si sprva predstavljali.
Je sprememba mogoča?
Odgovor je odvisen od težave. Če vas, na primer, vedno skrbi za partnerja, ki je neprestano na službenih potovanjih, se dogovorita, da vas obvesti ob prihodu v tujino, vam pošilja slike in sporočila – ne glede na časovno razliko. Poleg tega so tu še dvomi – verjetno vas skrbi, da se bosta s takšnim načinom življenja drug drugemu odtujila. Tu je zelo pomembno, da partnerju zaupate; preprosto prenehajte s scenariji »kaj bi, če bi…« in pustite si pustite biti srečni – pustite si odprte možnosti.
Iskrenost je ključ do uspeha, saj vas bo samo komunikacija do cilja pripeljala po isti poti; partnerju zato povejte, kaj vas muči in se z njim odkrito pogovorite – tako boste poleg vsega še utrdili zaupanje med vama.