Čiščenje tal. Za marsikoga eno najbolj neprijetnih opravil. Človeka utrudi in mu pobere precej časa. Zlasti, če želi biti temeljit. Vendar pa obstaja rešitev, ki postori vse namesto vas. Tla najprej posesa, potem pa jih še pomije. To je najnovejši robotski sesalnik iRobot Roomba Combo j7+.
Skratka, konec tedna, ko bi si morali odpočiti in napolniti baterije za prihajajoči teden, nam je pobral še več energije.
Ta problem so v precejšnji meri rešili robotski sesalniki, ki so danes že praktično povsem avtonomni in ob tem tudi temeljiti. Pomivanje tal pa je še vedno nekako obviselo v zraku.
Velika prelomnica na področju robotskih sesalnikov
V zadnjih letih so se pojavile tudi kombinirane robotske enote, ki so znale opraviti oboje, torej sesati in pomivati, vendar pa je praksa pokazala, da jih je treba jemati malce z rezervo. Nemalokrat se je namreč izkazalo, da niso ravno najbolj temeljite. Bodisi pri sesanju bodisi pri pomivanju, ali pa celo kar pri obeh. Še največkrat jih je pestilo prav pomivanje, kjer so se bolj kot ne z mokro krpo le sprehodile po tleh, velike težave pa so jim predstavljale tudi preproge, ki so velikokrat ostale mokre.
Kdaj je kombiniran robotski sesalnik nepogrešljiv?
- Kadar želimo več prostega časa: Če želite svoj dom konsistentno ohranjati čist, to lahko vzame kar precej časa. Z robotskim sesalnikom, ki sesanje in pomivanje opravi namesto vas, tega prihranite.
- Kadar imamo doma prostorsko stisko: Čeprav bi morda marsikod doma najraje želel dva robota – enega za sesanje in drugega za pomivanje – to v vseh domovih ni mogoče, saj imajo enostavno premalo prostora. Odgovor na to je kakovosten robotski sesalnik 2-v-1, ki zagotavlja približno enako udobje.
- Kadar ne želimo zapraviti preveč: Na prvo žogo bi rekli, da je najugodnejša možnost ročno čiščenje tal v lastni režiji. Vendar, če seštejemo vsa čistila, loščila, metle in krpe, temu morda sploh ni tako. Investicija v robotski sesalnik se lahko hitro obrestuje, v kombinirani model, kot je Roomba Combo j7+ pa morda še hitreje.
Zakaj je iRobot Roomba Combo j7+ tako poseben?
Modeli Roomba j7 imajo spredaj vgrajeno pametno kamero, ki predstavlja njihove oči (podnevi brez težav, ponoči pa mora prostor zagotoviti vsaj toliko svetlobe kot jo povzroči polna luna). S kamero so ti sesalniki sposobni zaznati raznorazne ovire na svoji poti, med drugim tudi »nezgode« hišnih ljubljenčkov, igrače in kable (število predmetov se ves čas dviguje in jih je skupno sedaj že več kot 80). Posledično jih uspešno zaobidejo in ne naredijo iz njih še večje packarije oz. kaosa, ob tem pa tudi lastniku prek aplikacije v obliki slikovnega gradiva javijo na kaj so naleteli.
Kot bi gledali »transformerja« v živo
Še stopničko višje pa ga dvigne celostna uporabniška izkušnja, ki omogoča resnično udobno upravljanje in rokovanje z robotom. Najprej sta tu operacijski sistem iRobot OS in aplikacija, ki omogočata nastavljanje raznoraznih posebnosti pri čiščenju, od čiščenja specifičnih mest in ob specifičnem času, do glasovnega upravljanja prek digitalnih pomočnikov Google Assistant, Alexa in Siri. Nova Roomba namreč razume več okoli 600 glasovnih ukazov, več kot katerikoli drug kombiniran sesalnik.
Kaj vse to pomeni v praksi?
Da ste svobodni! Da je sesanje in pomivanje naenkrat postalo enostavno (in dobro). In da lahko takrat, ko je bil zdaj čas za čistilne akcije, uživate v drugih stvareh, stvareh, ki vas dejansko veselijo. Se odpravite na sprehod, pogledate film ali pa si vzamete čas za dobro večerjo v restavraciji, težaško delo sesanja in pomivanja pa prepustite tistemu, ki je bil za to narejen.