V tem tednu, točneje med 24. in 30. aprilom, poteka Teden imunizacije. Strokovnjaki še posebej v tem tednu poudarjajo pomen vzdrževanja zdravja tudi s cepljenjem. Letos se z omenjenim tednom obeležuje tudi 50. obletnica, odkar je Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) sprejela razširjeni program cepljenja. Predstavniki NIJZ so izpostavili cepivo proti HPV, ki preprečuje razvoj raka materničnega vratu in cepivo proti pnevmokoknim okužbam.
dr. Nina Grasselli Kmet
O pomenu cepljenja smo se pogovarjali z doc. dr. Nino Grasselli Kmet, dr. med., ki je specialistka infektologije in intenzivne medicine. Zaposlena je na Kliniki za infekcijske bolezni in vročinska stanja, kjer dela na oddelku za intenzivno zdravljenje: »Cepljenje si v zgodovini medicine zagotovo zasluži častno mesto in predstavlja enega največjih dosežkov znanosti, kot najučinkovitejši biološki ukrep za preprečevanje nalezljivih bolezni. Cepljenje je ogromno prispevalo k javnemu zdravju, kar pa je žal marsikdo do danes že pozabil. Glavni cilji cepljenja so zaščita posameznika pred nalezljivimi boleznimi, eliminacija določene bolezni v ožjem geografskem področju ali skupini ter eradikacija – izkoreninjenje. Kljub temu, da je cepljenje na voljo praktično povsod po svetu, ocene kažejo, da so bolezni, ki jih je mogoče preprečiti s cepljenjem, še vedno odgovorne za približno četrtino vseh smrti med otroki, mlajšimi od pet let, s cepljenjem pa bi bilo mogoče preprečiti tudi marsikatero smrt v odrasli dobi.«
V obdobju epidemije COVID-19 smo dobili prva cepiva na osnovi mRNA tehnologije, za odkritje katerih sta Katalin Karikó and Drew Weissman leta 2023 prejela tudi Nobelovo nagrado za medicino. To je izjemen dosežek. mRNA cepiva so postala splošno znana ob izbruhu epidemije COVID-19, čeprav so znanstvene raziskave potekale že 60 let, klinične raziskave teh cepiv pa so pred covidom-19 potekale že 15 let.
Dr. Grasselli Kmet, kaj smatrate so dosežki cepljenja in katere so tiste bolezni, ki so zaradi cepljenj izginila in se dandanes z njimi skorajda ne srečujemo več?
Na voljo so različna cepiva za vsa življenjska obdobja. Katera so dostopna v Sloveniji?
V prvi polovici 20. stoletja je bilo precej več pozornosti namenjene otroški populaciji, saj je breme nalezljivih bolezni najbolj prizadelo prav otroke, v zadnjih letih pa se vedno bolj zavedamo pomena cepljenja odraslih in oseb z okrnjenim imunskim sistemom. Zaradi staranja prebivalstva in vedno večjega števila imunsko oslabljenih oseb, postaja slaba precepljenost odrasle populacije vedno večji izziv. Cepiva za odrasle so pogosto plačljiva, kar je dodaten razlog, da se odrasli za cepljenje ne odločajo. Nedavna pandemija COVID-19 je bila zagotovo ena največjih zdravstvenih kriz v zadnjem stoletju. Ukrepi in omejitve, ki so jih sprejele države, da bi zamejile izbruh bolezni, so močno vplivale na vse ravni zdravstva, med drugim tudi na dostopnost osnovnih zdravstvenih storitev, vključno s cepljenjem.
Po pandemiji opažamo upad precepljenosti otrok. V letu 2022 je bila precepljenost otrok poti davici, tetanusu, oslovskemu kašlju, otroški paralizi, okužbam s Haemophilus influenzae tipa b (Hib) in hepatitisu B le 89,2 %, kar je 6 % manj kot leta 2020. Že nekaj let opažamo tudi slabšo precepljenost s cepivom OMR, katero ščiti proti okužbi z ošpicami. Ta je trenutno približno 89%, kar ne zagotavlja kolektivne imunosti. Za le-to je potrebna vsaj 95 % precepljenost. Kako nevarno je zavračanje cepljenja kaže nedavni primer iz naše bližnje Italije, kjer so leta 2017 in 2018, zaradi slabe precepljenosti prebivalstva, beležili izbruh ošpic. Poročali so o več kot .7000 primerih, med katerimi je bilo 90% necepljenih posameznikov, skoraj polovica okuženih pa je potrebovala bolnišnično zdravljenje.
Nikakor ne morem, da ne bi omenila geopolitične situacije v Evropi in svetu ter vse večjega tveganja za pojav nalezljivih bolezni, ki jih preprečujemo s cepljenjem. Z masivnimi migracijami prebivalstva (npr. tudi iz Ukrajine) je verjetnost vnosa določenih bolezni večja. Že pred začetkom vojne v Ukrajini je bila ta ena izmed držav z najnižjo stopnjo splošne precepljenosti v Evropi.
Proti katerim boleznim priporočate cepljenje v odrasli dobi, katera od teh cepiv so na voljo tudi v cepilnem centru UKC LJ?
V odrasli dobi prihaja v poštev kar nekaj cepljenj. Sezonsko se priporoča cepljenje proti gripi, tudi cepljenje proti COVID-19 v skladu z veljavnimi priporočili NIJZ. Na voljo je tudi cepljenje proti herpes zostru. Do cepljenja proti klopnemu meningoencefalitisu so na stroške obveznega zdravstvenega zavarovanja upravičeni enoletni otroci in osebe, ki v tekočem letu dopolnijo 49 let.
Glede na trenutno epidemiološko situacijo je vsekakor enkrat v odrasli dobi priporočljivo tudi poživitveno cepljenje proti oslovskemu kašlju s kombiniranim cepivom proti davici, tetanusu in oslovskemu kašlju. Cepljenje je priporočljivo predvsem za nosečnice z namenom preprečevanja okužbe pri novorojenčkih in majhnih dojenčkih. Letošnjo jesen bo tudi v Sloveniji na voljo cepivo proti RSV okužbi, ki bo namenjeno nosečnicam za zaščito njihovih novorojencev ter osebam, starejšim od 60 let s pridruženimi kroničnimi boleznimi.
Tudi v odrasli dobi je za necepljene priporočljivo cepljenje proti hepatitisu A in B.
Seveda ne smemo pozabiti na cepljenje proti meningokoknim okužbam, za določene skupine tudi proti virusu opičjih koz, potnikom v trope tudi proti tifusu, otroški paralizi.
Vsa od navedenih cepiv so na voljo tudi v Cepilnem centru UKC Ljubljana, kjer cepljenje poteka vsak torek in četrtek, med 12:00 in 15:00. Za cepljenje se lahko naročite na e-naslov: cepljenje.info@kclj.si.
Kakšen pomen pripisujete boljšemu dostopu do cepljenja, tudi v UKC Ljubljana?
V Cepilnem centru UKC Ljubljana se zavedamo pomena čim boljše dostopnosti cepljenja za vse ljudi, tako nudimo možnost cepljenja tudi vsem zainteresiranim »zunanjim« osebam, starejšim od 12 let, da se lahko cepijo bodisi na stroške obveznega zdravstvenega zavarovanja (v kolikor spadajo v skupino, za katero je cepljenje financirano) ali pa samoplačniško.