Site icon Caelle

Varna in učinkovita vadba po porodu

ocena bralcev
0 od 0

Vedno več mamic se zaveda, da je potrebno dobro poskrbeti zase tudi po porodu. Informacij o tem, kaj vse se zgodi v času nosečnosti in kakšen vpliv ima porod na telo, je danes res veliko.

Tako kot za čas nosečnosti, veljajo tudi za čas po porodu določene zakonitosti, katerih se je smiselno držati. Predvsem zato, da si koristimo in ne delamo škode s prehitrim in prevelikim obremenjevanjem telesa.

Za telo je že dovolj veliko breme dojenje, nošenje, neredno spanje. A ga je priporočljivo kljub temu razmigati in okrepiti na mestih, kjer je v času nosečnosti ali zaradi poroda postalo šibkejše. Ne bo pa kaj dosti koristi, če bo vadba neustrezno intenzivna ali če bo vsebovala poskoke.

Prvo obdobje po porodu, v katerem izvajamo zgolj nekaj prilagojenih vaj, je čas od poroda do prvega ginekološkega pregleda po porodu, ki se zgodi nekje od 6 do 8 tednov po porodu. V tem času lahko mamica krepi vse mišice medeničnega dna, razbremenjuje hrbet z vajo mačka, dela premike/nagibe medenice (stoje, na boku, leže na hrbtu) ali se razbremenjuje tako, da leži na boku, brisačo ovije okoli stopal in razteguje tako hrbet kot noge, ki so iztegnjene.  V tem obdobju lahko mamica razbremenjuje tudi vrat, ramena, zgornji del hrbta z blagimi in zelo enostavnimi vajami kot so kroženje z glavo, rameni, rokami, naredi lahko kak enostaven odklon. Zraven tega se priporočajo še sprehodi, pri katerih je potrebno paziti na držo telesa pri potiskanju vozička in intenzivnost, ki mora biti prav tako zmerna. Od 6 do 8 tednov namreč potrebuje maternica, da se po porodu skrči nazaj na svojo prvotno velikost. In moramo ji dati čas za to. Če jo prehitro preveč obremenimo, lahko to pusti neprijetne posledice kot so uhajanje urina, blata, zdrs maternice ipd.

Ko ginekolog opravi prvi pregled po porodu, preveri maternico in usmeri mamico na nadaljnje aktivnosti. Priporočljivo je, da so le-te še vedno prilagojene za obdobje po porodu. Sprehodi so lahko nekoliko intenzivnejši, še vedno pa se velja izogibati vadbam, ki vsebujejo poskoke in vam ne dopuščajo prilagoditev. Kar se tiče vaj za moč se absolutno priporoča le lastna teža telesa, okončine pa ostajajo bliže tlom. Pri dvigovanju okončin je vedno druga okončina ali drugi  dve na tleh.

Kdaj bo mamica po porodu lahko kaj počela, je v veliki meri odvisno seveda tudi od tega, kako in koliko je bila aktivna že pred nosečnostjo in med njo. Sigurno se telo, ki je navajeno gibati, tudi prej vrne na stare tire. Pot nazaj oteži morda še carski rez ali prevelik razmik trebušnih mišic po porodu (diastaza). Nekako velja, da se lahko po preteku porodniške, vrnete tudi na prejšnje aktivnosti vendar le, če ste telo peljali skozi varne osnove vračanja nazaj v formo. Če ste eno leto ali več po porodu in od poroda niste bile aktivne, je priporočljivo tudi takrat začeti z osnovami, saj bo to za vaše telo veliko varneje in učinkoviteje!

Zelo natančno vam vse razložimo tudi na delavnicah v Družinskem centru Mala ulica (Prečna ulica 7, Ljubljana). Naslednja delavnica Gibanje po porodu bo v petek, 23. junija med 10. in 12.00, prijavo pa lahko oddate na info@malaulica.si. Delavnica poteka v majhni skupini, zato da se vam lahko čim bolje individualno posvetimo.

ocena bralcev
0 od 0
Exit mobile version