V prehodnem obdobju med zimo in pomladjo telo potrebuje nekaj časa, da se prilagodi klimatskim spremembam. V tem času se krvne žile razširijo, kar povzroči padec krvnega tlaka. Rezultat tega sta utrujenost in brezvoljnost, ki se lahko v situacijah, kot je letošnja, ko se dogaja veliko naglih vremenskih sprememb in preskokov, pojavita celo večkrat. Utrujenosti so toliko bolj podvržene osebe, ki se v zimskem času predaju spancu in tako povsem izropajo zaloge serotonina, poveča pa se koncentracija melatonina. Kaj, torej, storiti, da boste v prehodnem obdobju pretentali dovzetnost za spomladansko utrujenost?
Bodite aktivni na svežem zraku: Fizična aktivnost pospešuje cirkulacijo, zato je v dneh, ko ste utrujeni, še kako pomembno vsak trenutek nameniti vadbi in aktivnosti. Svetujemo, da je na urnik umestite zjutraj, saj boste s to jutranjo gesto pregnali skrbi in poživili krvni obtok, kar deluje tako proti utrujenost kot tudi proti maščobnim oblogam, ki so se morebiti nabrale v zimskem času. Prav tako je pomembno, da čim več časa preživite na svežem zraku in na soncu, saj to povzdigne nivo serotonina in v trenutku postanemo boljše volje. Trenutki na svežem zraku pa na drugi strani blagodejno vplivajo tudi na spanec.
Privoščite si popoldanski počitek: Če je le mogoče, si privoščite 20-30 minutni počitek po kosilu. S tem se boste izognili tvorbi melatonina, zaradi katerega boste sicer le še bolj zaspani.
Podarite si hladen tuš: Lahko še tako sovražite hladno vodo, a hladen tuš ali tuš, v katerem menjate hladno in toplo vodo, spodbuja cirkulacijo. V kolikor se odločite za knajpanje, torej izmenično tuširanje s hladno in toplo vodo, tuširanje vedno zaključite s hladno vodo.
Foto: Shutterstock, PR