Vitamin D se proizvaja v koži, ko je izpostavljena UV žarkom naravne svetlobe. Celo kreme za sončenje, ki imajo zelo nizek zaščitni faktor, blokirajo zmožnosti telesa, da generira vitamin D. Zdravilni žarki naravne svetlobe ne morejo prodirati skozi steklo. Zato ga telo ne proizvaja, ko sedimo za oknom doma ali pa v avtu.
Več kot 40 odstotkov svetovne populacije ima premalo vitamina D – 48 odstotkov deklic v starosti od 9 do 11 let, 60 odstotkov pacientov v bolnišnicah, 80 odstotkov bolnikov v domači oskrbi in tistih v domovih za ostarele ter 76 odstotkov nosečnic – to se pozna pri njihovih otrocih (81 odstotkov novorojenčkov ima premalo vitamina D za normalen razvoj), ki so mnogo bolj dovzetni za kasnejši razvoj diabetesa tipa I, artritisa, shizofrenije itd.
Svarilna znamenja ob pomanjkanja vitamina D:
- Slabši vid in voh,
- Premalo solzne tekočine ter suhe in rdeče oči,
- Nočna slepota,
- Suha, srbeča koža,
- Pogosta vnetja sluznic – prehladi in pljučnice,
- Akne,
- Spontani splavi,
- Neplodnost in slabše izločanje testosterona
- Povečana nevarnost raka na pljučih, prostati, dojkah, materničnem ustju in debelem črevesu. Zadostna količina vitamina D in s tem kalcija v telesu zmanjša nastop rakastih obolenj tudi do 77 odstotkov – študijo so 4 leta izvajali na Creighton University School of Medicine, Nebarska.
Znaki pomanjkanja vitamina D:
- Poslabšanje sladkorne bolezni in zmanjšano delovanje trebušne slinavke;
- Pojav osteoporoze, osteopenije, osteomalacije – te bolezni kosti so vedno pojavijo zaradi pomanjkanja vitamina D in posledično zaradi pomanjkanja kalcija;
- Psihične motnje, kot je depresija;
- Pomanjkanje vitamina D povezujejo tudi z Alzheimerjevo in Parkinsonovo boleznijo;
- Pojav različnih bolezni, ki so vezane na imunski sistem: luskavica, revmatoidni artritis, netoleranca na gluten;
- Povečane težave s srcem , z visokim pritiskom, pojav metaboličnega sindroma – sindroma X, neplodnost, vedenjske nepravilnosti, nepravilen razvoj zob, gniloba zob;
- Nezmožnost hujšanja in nenadno pridobivanje maščobe – predvsem na predelu trebuha;
- Nepravilno delovanje nadledvične žleze tudi povezujejo s premajhnimi količinami vitamina D, celo PMS ima vzroke v pomanjkanju tega vitamina.
Vitamin D je v primerjavi z drugimi vitamini edinstven
Proizvaja se sam od sebe – samo dovoliti moramo, da sonce obsije našo kožo in, da nismo namazani z zaščitno kremo. Riziko nastopa diabetesa ali rakastega obolenja se s sončenjem (2-3x tedensko) zmanjša tudi do 80%.
Zato je zelo pomembno, da se v času med pomladjo in jesenjo, ko je sonce najvišje na obzorju, večkrat odpravimo ven v naravo, na prosto. Se naužijemo svežega zraka in nastavimo svoj obraz, roke in noge soncu in uživamo v toploti, ki boža naše telo. Narava je bogat vir vsega kar potrebujeta naše telo in naša duša za njuno ravnovesje. Zato je dobro, da se večkrat napolnimo z njeno energijo.
Več o vitaminu D in ostalih vitaminih in mineralih, ki jih naše telo potrebuje za boljše pšočutje in več energije si lahko preberete v knjigi Ko imajo hormoni žur.
Članek pripravila Špela Seljak