Pljučni rak je tretji najpogostejši rak v Sloveniji in tudi vzrok za ogromno smrti. Vsako leto v Sloveniji zaradi njega namreč umre približno 1200 ljudi. Kajenje pa je glavni povzročitelj pljučnega raka, saj se ocenjuje, da kar 80-85 % primerov bolezni izhaja iz dolgotrajne izpostavljenosti kajenju.
Zgodnje odkrivanje je ključnega pomena
Kajenje – tihi morilec
Strupene snovi v zraku (radon, azbest), delo v onesnaženem okolju (gradbeništvo, kemična in kovinska industrija), pa tudi genetski vplivi prav tako lahko sprožijo bolezen, ki se razvija tiho in dolgo časa ostane neopažena.
S pojavom množičnega kajenja med ženskami v zadnjih desetletjih je prišlo tudi do povečanja incidence pljučnega raka pri ženskah, katerih število obolelih se vsako leto povečuje za kar 6 %. Poleg tega je pomembno opozoriti tudi na pasivno kajenje, ki prav tako povečuje tveganje za pljučnega raka za približno 20 %.
Diagnoza in zdravljenje
Pri diagnozi pljučnega raka v zgodnjem stadiju je bolezen možno uspešno zdraviti. Zdravljenje pljučnega raka lahko poteka z operacijo, obsevanjem, ali sistemsko terapijo. Za najboljše rezultate zdravljenja je največkrat potrebna kombinacija več načinov zdravljenja – v zadnjih letih je pri zdravljenju tako metastatskega raka kot operabilnega raka zelo pomembna imunoonkologija.
Zelo pomembno je tudi podporno in simptomatsko zdravljenje, s katerim se vzdržuje dobra psihofizična kondicija (sprehodi, vadba, zdrav življenjski slog), lajša bolečina (protibolečinska zdravila) ter nudi psihosocialna podpora.
Pri pljučnem raku so ponovitve pogoste, zato je priporočljivo izvajati redne kontrole. Bolezen se lahko ponovi lokalno (v pljučih) ali pa se pojavijo oddaljeni zasevki (npr. v kosteh, možganih). V takih primerih je treba zdravljenje ponoviti oz. prilagoditi glede na nov pojav bolezni.
Zgodbe oseb, ki so prebolele raka in moč skupnosti
Povprečna starost ob diagnozi je sicer 67 let, vsako leto v Sloveniji diagnosticirajo kar 1600 novih bolnikov, polovica njih za diagnozo izve, žal, prepozno.
Preprečimo nastanek bolezni
Doc. dr. Martina Vrankar, dr. med., spec. radioterapije in onkologije, še poudarja, da je preventiva najboljši ukrep proti pljučnemu raku. ”Prvi korak je, da se izognemo kajenju. Če kadimo, najprej prenehajmo s tem,” svetuje zdravnica. Zdravljenje pljučnega raka je danes možno, vendar le v zgodnjih fazah bolezni. Prepoznavanje simptomov in pravočasna diagnoza sta ključni za večje možnosti preživetja.
Prav tako je pomembno da skrbimo za zdrav življenjski slog. Zdrava prehrana, bogata s sadjem in zelenjavo, ter redna telesna aktivnost še dodatno ščitita naša pljuča.
Pljučni rak je bolezen, ki jo je mogoče preprečiti, če poskrbimo za svoje zdravje in se odločimo za zdravo življenje brez kajenja. Ozaveščanje je ključno – ne le novembra, ampak skozi vse leto. S podporo društva, zdravnikov in skupnosti je mogoče prebroditi tudi najtemnejše trenutke, ob tem pa ne pozabiti na pomembnost preventivnih ukrepov in zgodnjega odkrivanja bolezni.