Site icon Caelle

Slovenija je dežela vasi, te pa se v 21. stoletju soočajo s posebnimi izzivi

V Sloveniji ljudje z veseljem ostajajo na podeželju.

ocena bralcev
0 od 0

Slovenija velja za neenakomerno in razpršeno poseljeno deželo. Zaradi različnih naravnih in družbenih dejavnikov so se v preteklih desetletjih in stoletjih v deželi oblikovala območja gostejše in redkejše poselitve.

 

Najgosteje in najredkeje naseljena območja v Sloveniji

Najgosteje naseljena območja v deželi so Ljubljanska in Celjska kotlina, Šaleška dolina, Dravska, Murska in Krška ravan, Vipavska dolina ter obalni pas. Na drugi strani imamo v Sloveniji številna območja redke poselitve. Gre predvsem za Zgornje Posočje, Idrijsko, Cerkljansko in Škofjeloško hribovje, Brkine, Haloze, visoke dninarske planote ter obmejna območja Kozjanskega in Goričkega.

Gostota poselitve Slovenina Vir: gis.stat.si

 

V Sloveniji ljudje ostajajo na podeželju 

Zaradi industrializacije ter urbanizacije dandanes v svetu v mestih živi že več kot polovica svetovnega prebivalstva, po nekaterih napovedih pa naj bi do leta 2050 v Evropi v mestih živelo že več kot 80 odstotkov ljudi. A za razliko od svetovnega trenda v Sloveniji delež mestnega prebivalstva že vse od osemdesetih let prejšnjega stoletja stagnira in sicer znaša 50 odstotkov. Organizacija združenih narodov ocenjuje, da se bo pri nas delež mestnega prebivalstva do leta 2050 dvignil na zgolj 68 odstotkov. Slovenija torej v veliki meri ostaja dežela manjših zaselkov in vasi.

 

Največja slovenska vas

Največja slovenska vas je Davča. Najdemo jo v občini Železniki, približno 70 hiš, ki jo sestavljajo, pa je raztreseno po gozdnatih pobočjih nad Selško dolino, ki skupaj merijo kar 24 kvadratnih kilometrov. Domačini, bilo naj bi jih 307, se radi pohvalijo, da je njihova vas prevelika, da bi jo obhodili v dveh dnevih. Nenavadno ime vasi je po ustnem izročilu povezano z mestom, kamor so okoliški prebivalci nekoč hodili plačevati davke. V cerkljanskem narečju so rekli: »Grem davče plačet.« Od tod poimenovanje krajanov Davčerji in kraja Davča. Prebivalci Davč so vse do pred pol stoletja živeli predvsem od predelave lanu. Laneno seme nekoč ni igralo pomembnejše vloge v prehrani, so pa zato ljudje verjeli, da odganja zle duhove in prinaša plodnost. Vojakom so natikali lanene srajce, da bi jih te obvarovale pred kroglami, nosečnicam pa naj bi te iste srajce pomagale pri lažjem porodu.

Največja slovenska vas je Davča.

Najbolj razvpita slovenska vas

V severnem delu Goriških Brd leži vasica Slapnik. Več desetletij zapuščeno naselje šteje 17 hiš, v katerih je nekoč živelo kakih 80 prebivalcev, ki pa so se po drugi svetovni vojni odselili na Goriško, Koprsko, v Ameriko, Avstralijo in drugam po svetu. Vasica je svoj trenutek svetovne slave doživela v začetku leta 2019, ko je zasebni vlagatelj izrazil interes za nakup celotne vasice z namenom tam posneti resničnostni šov o obnovi tega prečudovitega briškega arhitekturnega bisera. Danes propadajoča vasica je namreč polna zanimivih motivov in prelepih kamnoseških detajlov, ki pričajo o nekdanjem živahnem utripu in dobrem življenju domačinov. Ti so bili povečini premožni kmetje, ki so svoje pridelke, predvsem drva in kostanje, prodajali v Italiji, doma pa so zase pridelali vse potrebno za preživetje. Zaradi birokratskih zapletov je kasneje prodaja in načrtovana obnova vasice za nedoločen čas zastala.

Danes propadajoča vasica je namreč polna zanimivih motivov in prelepih kamnoseških detajlov, ki pričajo o nekdanjem živahnem utripu in dobrem življenju domačinov.

 Slovenska vas z najdaljšim imenom

Vas, ki se ponaša z najdaljšim imenom pri nas, so Sveti Trije Kralji v Slovenskih Goricah. Ti imajo v svojem imenu kar 34 črk. Naselje se nahaja v štajerski občini Benedikt, imelo pa naj bi natanko 130 prebivalcev. Ime je kraj dobil po romarski cerkvi Svetih treh kraljev, ki domuje na 305 m visokem griču nad dolino potoka Drvanje in Benediktom. Kot zanimivost naj povemo, da se je do leta 1952 kraj imenoval Sv. Benedikt v Slovenskih Goricah. Nato pa je nova povojna slovenska oblast kraju hotela dati novo ime, Drvanja. Državni uradniki so dali izdelati in celo postaviti nove krajevne table, a domačini novega poimenovanja niso sprejeli. Table z imenom Drvanja so večkrat odstranili, vse dokler se oblasti niso uklonile. Je pa uspelo uradnikom imenu vsaj začasno odvzeti pridevek Sveti. Danes se kraj imenuje Sveti Trije Kralji v Slovenskih Goricah.

Vas, ki se ponaša z najdaljšim imenom pri nas, so Sveti Trije Kralji v Slovenskih Goricah. Ti imajo v svojem imenu kar 34 črk.Vas, ki se ponaša z najdaljšim imenom pri nas, so Sveti Trije Kralji v Slovenskih Goricah. Ti imajo v svojem imenu kar 34 črk.

Prvič v zgodovini Slovenije v kar 40 manjših krajev prihaja NLB Mobilna poslovalnica Bank&Go

V luči opisanih razmer v domači deželi se zdi domiselna, predvsem pa izjemno dobrodošla, še zlasti s strani starejše populacije, rešitev, ki so se je domislili v največji slovenski banki NLB. Ta si je, ob upoštevanju dejstva, da v Sloveniji prebivalstvo z veseljem ostaja na deželi, medtem ko se vse več storitev in podjetij seli v urbana središča, zamislila inovativno rešitev, s katero želijo tudi ljudem v manjših krajih omogočiti nemoteno bančno poslovanje, prihranek časa in denarja, predvsem pa pristni osebni stik.

Tako bo med drugim tudi z bankomatom opremljeni kamion NLB Mobilne poslovalnice Bank&Go takoj, ko bodo to dopuščale razmere, krenil na pot in začel redno obiskovati skoraj 40 odročnejših krajev po celotni državi. Lokalnemu prebivalstvu in mikro podjetjem bodo strokovni bančni svetovalci nudili celovit paket bančnih storitev ter svetovanje, dolgoročno pa si v banki želijo ljudem, ki sicer niso najbolj vešči ali željni digitalnega bančnega poslovanja, približati moderne spletne načine opravljanja bančnih storitev ter jih tako pripraviti na vse bolj digitalno prihodnost.

Prvič v zgodovini Slovenije v kar 40 manjših krajev prihaja NLB Mobilna poslovalnica Bank&Go

Storitve, ki bodo na voljo v NLB Mobilni poslovalnici Bank&Go

Za fizične osebe:

 

Za mikro podjetja:

 

V banki NLB so zagon mobilne poslovalnice načrtovali že v novembru tega leta, a jim je pandemija nekoliko prekrižala načrte. Zato NLB Mobilna poslovalnica Bank&Go trenutno svojo misijo pomagati ljudem, ko ti to najbolj potrebujejo, v skladu z veljavnimi varnostnimi in zaščitnimi predpisi vezanimi na pandemijo covid-19, izpolnjuje le znotraj ljubljanske občine. Bo pa na pot po državi krenila takoj, ko bodo zdravstvene razmere to dopuščale.

ocena bralcev
0 od 0
Exit mobile version