Robotski sesalniki hitro postajajo prva izbira za ljudi, ki želijo priročen in učinkovit način za vzdrževanje čistega doma. Vendar, tako kot tradicionalni sesalniki, tudi robotski sesalniki do določene mere vplivajo na okolje. Poglejmo kakšen je njihov ogljični odtis v primerjavi z običajnimi sesalniki in zakaj bi vam bi lahko okolje hvaležno, če si omislite kakovosten robotski sesalnik.
Vpliv robotskih sesalnikov na okolje
Številni novejši modeli, kot so na primer iRobot Roomba i3+, Roomba i7+, Roomba j7+, Roomba Combo j7+ in Roomba s9+, so opremljeni z naprednimi sistemi za kartiranje in navigacijo ter pametnimi senzorji in algoritmi, ki jim omogočajo učinkovitejšo navigacijo in čiščenje, zaradi česar porabijo manj energije kot tradicionalni sesalniki. To pomeni, da lahko posesajo večjo površino v krajšem času.
Mnogi sodobni robotski sesalniki se prav tako lahko pohvalijo s funkcijami, ki jim omogočajo varčevanje z energijo, ko niso v uporabi. Tako se na primer pri izpraznjeni bateriji zapeljejo na svojo polnilno bazo in se samodejno napolnijo, ko energija v bateriji doseže 100 % pa se polnjenje ustavi. Porabijo torej le toliko energijo, kot jo potrebujejo pri samem sesanju.
Idealni za alergike
To pomeni, da so lahko še posebej koristni za ljudi, ki trpijo zaradi alergij ali bolezni dihal. Vsi modeli Roomba na primer uporabljajo filter HEPA, ki ujame kar 99 % prahu in alergenov, celo tako majhnih kot je mikron. Zgoraj omenjeni modeli pa za alergene poskrbijo tudi po čiščenju. Te namreč po vsakem čiščenju skupaj z ostalim prahom iz svojega koša »odložijo« v polnilno bazo za avtomatsko odstranjevanje umazanije, ki vsebuje posebno vrečko AllergenLock in s 4 sloji materiala blokira alergene ter ujame 99 % cvetnega prahu in plesni.
Z robotskimi sesalniki Roomba praktično ne boste imeli dela (in odpadnega materiala)
Ko torej potegnemo črto, je izbira kakovostnega robotskega sesalnika iz več vidikov smotrna tudi za dobrobit okolja. Tako vam ne bo prihranil le čiščenja in prostega časa, ki ga boste lahko raje porabili za sprehod v naravi, ampak dal tudi možnost tej naravi, da zadiha s polnejšimi pljuči.