Site icon Caelle

Problem vsake tretje ženske – ŠČITNICA

Problem vsake tretje ženske - ščitnica

ocena bralcev
0 od 0

Ščitnica v današnjem časi predstavlja problem že skoraj vsaki tretji ženski in vsakemu desetemu moškemu. Pristop funkcionalne medicine pri zdravljenju težav s ščitnico se bistveno razlikuje od pristopa alopatske medicine. Klasična medicina je usmerjena v simptome in njihovo zdravljenje, zdravnik vam naredi test (po navadi TSH) in temu sledi zdravilo, ki naj bi blažilo simptome. Funkcionalna medicina pa je usmerjena v vzroke.

 

Ščitnica ima v našem telesu pomembno nalogo, saj skrbi za:

 

Simptomi premalo delujoče ščitnice:

 

 

Nasprotno pa je pri preveč delujoči ščitnici izrazito prisotna palpitacija, zelo nam je vroče, imamo prav tako težave s suho kožo, pogosto prihaja do nihanj, da nas malo zebe, malo nam je vroče.

 

Kako je ščitnica povezana z ostalimi hormoni?

 

Kadar smo nenehno v stresu, je nivo kortizola v našem telesu povišan, kar lahko vodi v adrenalno utrujenost.

 

Ko smo v stresu, se v našem telesu poviša nivo kortizola. Ko je nivo kortizola povišan, se ostali hormoni znižajo, posledično je tudi delovanje ščitnice upočasnjeno. Težave s ščitnico lahko nastanejo že samo zaradi nenehne izpostavljenosti stresu, saj je kortizol konstantno povišan, delovanje ščitnice pa  konstantno upočasnjeno, ker nas telo ščiti pred stresom.

 

Za pravilno delovanje ščitnice je tako pomembno, da najprej uredimo adrenalno utrujenost, šele potem se zatečemo k zdravilom. (voden  spletni seminar ABC ŠČITNICE)

 

Za ugotavljanje težav s ščitnico, zdravnik testira TSH (Thyroid Stymulating Hormone). TSH stimulira ščitnico, da le-ta proizvaja shranjevalni ščitnični hormon T4, ki se kasneje v jetrih, črevesju pretvori v aktivni T3, ki nam daje energijo. Da pretvorba v jetrih in črevesju  lahko steče, pa telo potrebuje tudi določene vitamine in minerale ter zdrava jetra in črevesje. Če so jetra preobremenjena z zdravili, antibiotiki, kontracepcijskimi tabletami, protibolečinskimi tabletami, … ne morejo pravilno delovati, ne zmorejo  pretvorbe hormonov in zato posledično premalo energije.

 

Optimalna vrednost  TSH je  med 0,5 in 2,0.  Takrat večinoma ne čutimo nobenih simptomov. Če so vrednosti nad 2,0 in 4,7 je to »normalno« vendar lahko že čutimo simptome. Smiselno je že v tem območju ukrepati, še posebej če občutite večino zgoraj opisanih simptomov, zdravnik, pa vam zagotavlja da je z vaša ščitnica normalna. Pozanimajte se kakšna je vaša vrednost TSH.

 

Iz prakse lahko povem, da je večina žensk, ki občutijo utrujenost v normalnem območju ne pa v optimalnem ( v povprečju med 2,6 do 3,5 ). Izkazalo se je, da ko smo že v tem območju testirali antitelesa smo odkrili avtoimunski odziv ščitnice, je pa še pravi čas, da se lahko ukrepa in prepreči napredovanje delovanja antiteles na tkivo ščitnice, ko ščitnica požira samo sebe, ter tako lahko ustavimo tudi napredovanje avtoimunskih reakcij na ostala tkiva v telesu kot so pogosto sklepi in možgani.

 

Če težavo uravnavamo samo s tem, da dodajamo T4 ( sintetični hormon tiroksin), nismo rešili vzroka.

Veliko lahko naredimo za svojo ščitnico tudi poleg jemanja zdravila.

 

Težavo lahko predstavlja tudi estrogenska dominanca. Tudi v tem primeru ščitnica ne more pravilno delovati, ker se tiroksin veže na TBG in ga tako onesposobi. Moti tudi delovanje zdravila.

 

 

Katere teste priporočam za preverjanje stanja ščitnice?

TSH

T4

T3

prosti T4

prosti T3

antitelesa TPO

antitelesa TG

ferritin

 

lahko si tudi naložite brezplačno e-knjižico priporočenih  testov hormonov in ščitnice.

 

Brezplačna spletna predavanja (webinarji) na temo ščitnice:

Kateri testi pokažejo resnično stanje ščitnice, hormonov in kože

 

Vsaka tretja ženska ima probleme s ščitnico

ocena bralcev
0 od 0
Exit mobile version