Res je, da so starejši in kronični bolniki ranljiva skupina, pri katerih sta pogosti bolezni gripa in pnevmokokna pljučnica povezani z visoko obolevnostjo in smrtnostjo. A ne zbolevajo le starejši. Ne smemo podcenjevati težje potekajočega poteka pljučnice tudi pri mlajših. Tudi ti so dovzetni za pljučnico, ki se velikokrat razvije iz viroze.
Kaj so pnevmokoki in kakšne bolezni povzročajo?
Sama okužba se prenaša kapljično, ob tesnem stiku dveh ljudi. Gre za okužene kapljice, ki jih ob dihanju, kihanju in kašljanju izločamo v okolico.
Pnevmokokne bolezni predstavljajo skupino bolezni, ki jih povzroča bakterija Streptococcus pneumoniae (S. pneumoniae), ki jo imenujemo tudi pnevmokok. Čeprav se s pnevmokoki lahko okužijo ljudje vseh starosti, je to tveganje največje pri otrocih, starih do dve leti, ter odraslih nad 65 let.
Pnevmokokne bolezni so povezane s precejšnjo obolevnostjo in smrtnostjo. Splošno gledano lahko pnevmokokne bolezni razdelimo v dve skupini: neinvazivne in invazivne. Nekatere hujše pnevmokokne okužbe se lahko končajo tudi s smrtjo. Pljučnica domačega okolja med hospitaliziranimi bolniki lahko doseže med 10 in 20-odstotno umrljivost. To je velika številka. Težje potekajoče pljučnice pri bolniku zahtevajo kisik, introvenozno antibiotike in drugo.
Neinvazivne in invazivne pnevmokokne bolezni
Med neinvazivne pnevmokokne bolezni štejemo pnevmokokno pljučnico, ki je akutna okužba dihal in prizadene pljuča, sinusitis, pri katerem gre za okužbo zgornjega dela dihal ter akutno vnetje srednjega ušesa, ki je najpogostejše pri otrocih.
Invazivne pnevmokokne bolezni pa se pojavijo, kadar bakterije vdrejo v dele telesa, v katerih bakterij običajno ni (kri ali spinalna tekočina), obenem pa vključujejo bakteriemično pljučnico (to pa je okužba pljuč ob prisotnosti bakterij v krvi), bakteriemijo (prisotnost bakterij v krvi) in meningitis (okužba ovojnic, ki obdajajo možgane in hrbtenjačo).
Pomembnost prepoznavanja znakov pnevmokoknih okužb
Okužbe s pnevmokoki zdravimo z antibiotiki, vendar pa narašča problem odpornosti S. pneumonia proti antibiotikom. To pomeni, da je v veliko primerih pnevmokokne bolezni težko zdraviti, zato je preprečevanje bolezni še bolj pomembno.
Ogroženost po 65. letu
»Streptokok pneumoniae je daleč najpogostejši povzročitelj pljučnice domačega okolja. Na to prepogosto pozabimo. Na kliniki Golnik se vedno znova srečujemo z velikim deležem bolnikov, ki jih zdravimo zaradi težje potekajoče in najtežje potekajoče pnevmokokne pljučnice, ki so starejši od 65 let. Poudariti je treba, da je z veliko študijami bilo dokazano, da so ljudje po 65. letu starosti ne le zaradi pridruženih bolezni (recimo sladkorna bolezen) veliko bolj ogroženi, temveč je pri njih tudi pričakovati težji potek bolezni, daljše zdravljenje in večjo pogostnost zapletov« pove prim. Osolnik.
Brezplačno cepljenje
Od konca leta 2022 je cepljenje proti pnevmokoknim okužbam na voljo brezplačno vsem starejšim od 65 let ter kroničnim bolnikom.
Cepljenje se opravi z enim samim odmerkom, cepivo je varno, saj gre za mrtvo (inaktivirano) cepivo, kar pomeni, da vsebuje le očiščene delce mikroba in posledično ne more povzročiti pnevmokokne okužbe. Cepivo je 23 valentno, to pomeni, da se v njem se nahajajo tisti serotipi pnevmokoka, ki najpogosteje povzročajo invazivno bolezen.
Barbara Bukovnik, dipl. med. sestra, predsednica sekcije medicinskih sester in zdravstvenih tehnikov v družinski medicini, cepilni center ZD Kranj, je skupaj z ostalimi sodelujočimi okrogle mize pozdravila brezplačno cepljenje ter pojasnila: »Odkar je cepljenje proti pnevmokoknim okužbam na voljo brezplačno za vse starejše od 65 let ter vse kronične bolnike, je precepljenost veliko večja.«