Site icon Caelle

Le 15 % Evropejcev ve, kako uporabljati umetno inteligenco

ocena bralcev
0 od 0

Po novih podatkih, ki jih je objavilo podjetje Samsung Electronics, je le del Evropejcev prepričanih, da lahko umetno inteligenco uporabljajo v vsakdanjem življenju.

 

Raziskava, v kateri je sodelovalo več kot 11000 ljudi iz desetih evropskih držav, je pokazala, da si več kot polovica vprašanih želi, da bi jim umetna inteligenca poenostavila življenje (53 %), izboljšala zabavo in kakovost življenja.

 

Vendar le 15 % Evropejcev pravi, da vedo, kako te prednosti doseči v vsakdanjem življenju, 38 % pa jih pravi, da se ne počutijo vključene v trenutne pogovore o umetni inteligenci. 

 

Anketiranci na Poljskem so pri oceni svojega razumevanja tehnologije najpogosteje trdili, da jo razumejo (23 %), medtem ko so anketiranci v Združenem kraljestvu najmanj prepričani (11 %), kar kaže na morebitne kulturne in izobraževalne vplive na odnos do tehnologije.

 

Ugotovitve, objavljene v dokumentu podjetja Samsung – Inteligentno življenje: Kako umetna inteligenca izboljšuje vsakdanje izkušnje – razkriva tudi splošno željo po tem, da bi umetna inteligenca izboljšala naš vsakdan, vključno s posebnimi prednostnimi nalogami potrošnikov za to ključno tehnologijo.

 

Ker umetna inteligenca postaja vse pomembnejša v vseh vidikih našega življenja, od algoritmov, ki nas usmerjajo pri izbiri zabave, do pametnih naprav, ki predvidevajo naše potrebe doma, si več kot polovica Evropejcev (53 %) želi, da bi jim tehnologija olajšala življenje, pri čemer se fizična opravila, kot je čiščenje, uvrščajo na prvo mesto med cilji za uporabo umetne inteligence, in ne le pomoč pri plačevanju gospodinjskih računov (21 %).

 

Vendar se to upanje še ni združilo z navdušenjem – le tretjina (38 %) anketirancev je izjavila, da z zanimanjem gleda na naraščajočo vlogo umetne inteligence.

 

Dr. Chris Brauer, direktor inovacij na Univerzi Goldsmiths v Londonu in glavni direktor za inovacije v podjetju Symmetry, je povedal: »Resnična obljuba umetne inteligence je v tem, kako lahko preoblikuje naše rutinske dejavnosti, da dopolnijo in ne zasenčijo stvari, ki jih počnemo najraje. Ko bo umetna inteligenca vse bolj vgrajena v naše naprave, bomo njeno pravo vrednost ocenjevali po tem, kako dobro poenostavi naloge, izboljšati kakovost našega življenja in narediti vsakodnevne interakcije bolj gladke brez dodatnih zapletov.« 

UI doma

Raziskava je pokazala, da je povezljivost pomembna prednostna naloga Evropejcev, saj je 42 % anketirancev izjavilo, da želijo, da umetna inteligenca bolje poveže naprave v njihovih domovih. Še več, prav toliko vprašanih (42 %) meni, da bo umetna inteligenca izboljšala njihovo življenje doma, skoraj četrtina (24 %) pa jih meni, da je pametno upravljanje doma najbolj zaželena funkcija umetne inteligence. 

 

 

Vendar pa je varnost velik pomislek. Za vzpostavitev zaupanja je 37 % anketirancev kot bistvenega pomena navedlo redne varnostne posodobitve, 34 % jih ceni aktivno spremljanje groženj 24 ur na dan, 27 % pa je popolno varnostno zaščito označilo kot najpomembnejšo lastnost umetne inteligence, če bodo umetno inteligenco v prihodnosti vključevali v svoje vsakdanje življenje. Ta spoznanja poudarjajo potrebo po tehnologijah umetne inteligence, ki niso le inovativne, temveč tudi varne.

 

Timothy Hospedales, vodja Samsung raziskovalnega centra za umetno inteligenco v Cambridgeu, je povedal: »V podjetju Samsung verjamemo, da bi morala umetna inteligenca izboljšati vsakdanje življenje, saj je nevidni pomočnik, ki poenostavlja naloge, ne da bi zahteval pozornost. Naša zaveza je ustvariti tehnologijo, ki je tako intuitivna kot zmogljiva, se brez težav vključi v rutino potrošnikov in jim omogoči, da se osredotočijo na resnično pomembne stvari.«

UI za določanje prioritet strasti

Približno dve tretjini (66 %) Evropejcev si želi več časa za dejavnosti, ki jih imajo radi, 37 % jih meni, da jim lahko umetna inteligenca pomaga določiti prednostne naloge njihovih strasti, 41 % pa pričakuje, da bo umetna inteligenca povečala obseg njihovega ustvarjanja.

 

Potrošniki želijo izboljšati izkušnje, v katerih že uživajo, kot so potovanja, igranje iger in gledanje televizije. To kažejo tudi rezultati raziskave, ki razkrivajo, da najbolj zaželene funkcije umetne inteligence vključujejo prevajanje v realnem času (23 %) in načine umetne inteligence, ki optimizirajo ločljivost slike (27 %), ter zaznavanje hrupa v ozadju in prilagajanje kakovosti zvoka (27 %) za bolj poglobljeno izkušnjo gledanja. 

 

Ključni trend je tudi personalizacija, zlasti na področju zdravja in dobrega počutja, saj si polovica anketirancev (50 %) želi bolezni preprečevati in ne čakati na njihovo zdravljenje. Natančneje, 32 % vprašanih je izrazilo željo po uporabi umetne inteligence za prilagojene prehranske načrte, 24 % za vadbene rutine in 34 % za prilagoditev življenjskega sloga na podlagi individualnih zdravstvenih podatkov. Podoben delež (31 %) se zanima za uporabo UI za spremljanje in izboljšanje vzorcev spanja. 

 

Kljub vse večjemu zanimanju za umetno inteligenco na področju zdravja pa so tisti, ki te tehnologije trenutno ne uporabljajo, še vedno nekoliko skeptični, saj jih le 17 % pravi, da bi sledilnike zdravja z umetno inteligenco uporabljali v vsakodnevnih opravilih. Poleg tega je 28 % vprašanih kljub želji, da bi umetna inteligenca optimizirala kakovost televizijske slike in zvoka, izjavilo, da jih v zvezi z domačo zabavo ne zanima nobena funkcija umetne inteligence, kar verjetno odraža pomanjkanje ozaveščenosti o njenih potencialnih zmogljivostih. 

 

Številke poudarjajo pomen nadaljnjega razvoja in boljšega obveščanja o prednostih in zanesljivosti funkcij ter naprav z umetno inteligenco na področju zdravja in vrednost trdnih varnostnih ukrepov, rednih posodobitev, preglednega obveščanja za vzpostavitev ter ohranjanje zaupanja potrošnikov.

 

Dr. Chris Brauer, vodja inovacij v podjetju Symmetry, je zaključil: »Prihodnost umetne inteligence je v tem, da jo brez težav vključimo v naše vsakdanje življenje – ne le doma, temveč tudi v mestnih okoljih. Pri napredku so ključnega pomena etični vidiki, saj je treba zagotoviti, da umetna inteligenca ne bo le spodbujala družbene enakosti, temveč tudi pomagala graditi pametnejša in bolj trajnostna okolja. Celoten naš sektor bi moral prisluhniti potrošnikom, poudariti varnost, vključenost in praktične koristi, da bi UI lahko postala pravi katalizator globalnih sprememb.«

 

###

 

Opomba o metodologiji

Ta raziskava je bila izvedena med 11. in 19. julijem 2024, da bi ugotovili, kakšno je razpoloženje javnosti do umetne inteligence v Evropi. V raziskavi je sodelovalo 11000 odraslih iz desetih držav: Združenega kraljestva, Nemčije, Francije, Italije, Španije, Švedske, Finske, Norveške, Danske in Poljske, pri čemer je vsaka država prispevala 1000 anketirancev, razen Združenega kraljestva, ki je vključilo 2000 anketirancev.

Cilj raziskave podjetja Samsung Inteligentno življenje: Kako umetna inteligenca izboljšuje vsakdanje izkušnje je bil razumeti raven znanja in zanimanja javnosti za umetno inteligenco in se osredotočiti na to, kako potrošniki dojemajo vlogo umetne inteligence v svojem vsakdanjem življenju, katere funkcije si najbolj želijo in kakšne so njihove skrbi, zlasti glede varnosti ter zasebnosti. Ugotovitve zagotavljajo dragocen vpogled v to, kako potrošniki po Evropi danes sodelujejo z UI in kaj od nje pričakujejo v prihodnosti, ter oblikujejo načrt razvoja UI, ki se odziva na potrebe in želje potrošnikov.

Celotni dokument izsledkov raziskave si lahko ogledate v priloženem dokumentu.  

 

Vsi anketiranci – Katera od naslednjih možnosti opisuje vašo raven razumevanja umetne inteligence?

Ne razumem – 10 %
Nekaj razumem, vendar ne vem, kako jo lahko uporabim v vsakdanjem življenju – 25 %
Imam nekaj razumevanja in znanja o tem, kako jo lahko uporabljam v vsakdanjem življenju – 32 %
Imam popolno razumevanje, vendar ne vem, kako ga lahko uporabim v vsakdanjem življenju – 17 %
Popolnoma razumem in vem, kako ga lahko uporabljam v vsakdanjem življenju – 15 %

 

Vsi anketiranci – Pri katerih nalogah, če sploh, bi želeli, da vam umetna inteligenca pomaga? Prosimo, izberite vse, kar se nanaša.

Čiščenje in sesanje hiše – 33 %

Spremljanje stroškov ogrevanja ali porabe energije – 29 %

Čiščenje kuhinjskih naprav, kot sta pečica ali hladilnik – 28 %.

Pomivanje posode in čiščenje kuhinje – 25 %.

Urejanje in čiščenje doma – 23 %

Načrtovanje obrokov in nakupovanje živil – 23 %

Upravljanje gospodinjskih računov in financ – 21 %

Pranje perila – 20 %

Likanje perila – 20 %

Načrtovanje in usklajevanje vseh gospodinjskih opravil – 19 %

Vrtnarjenje – 15 %

Skrb za hišne ljubljenčke – 8 %

 

###

 

O podjetju Samsung Electronics

Samsung navdihuje svet in oblikuje prihodnost s transformativnimi idejami in tehnologijami. Podjetje na novo opredeljuje svet televizorjev, pametnih telefonov, nosljivih naprav, tabličnih računalnikov, gospodinjskih aparatov, omrežnih sistemov, pomnilnika, sistemskih rešitev LSI, polprevodnikov in rešitev LED ter s svojim ekosistemom SmartThings in odprtim sodelovanjem s partnerji zagotavlja brezhibno povezano izkušnjo. Za najnovejše novice obiščite: http://news.samsung.com.

ocena bralcev
0 od 0
Exit mobile version