Ko gre za vaše razpoloženje, vaše odločitve in vaše vedenje, možgani v vaši glavi niso edini, ki razmišljajo….ker imamo še druge možgane.
Na primer: Imeli ste težko jutro. Zamujate v službo, imate tono dela, ki ga morate dokončati danes, vaš šef je nezadovoljen. Ko pride čas za kosilo, se ne odločite za zdrav obrok solate, temveč posežete po sladki ali mastni hrani. Ne morete si pomagati – v času stresa naši možgani spodbujajo, da iščemo hrano, ki nam ponuja emocionalno uteho. To je že znano dejstvo. Česar verjetno niste vedeli pa je, da krivec morda niso vaši možgani v glavi, temveč vaši drugi možgani.
Točno tako, vaši drugi možgani. V vašem telesu se nahaja ločeni živčni sistem, ki je tako zapleten, da so ga znanstveniki poimenovali drugi možgani. Sestavljen je iz približno 500 milijonov nevronov, približno 5-x več kot v možganih podgane. Ta mreža nevronov je dolga 9 metrov in sega od požiralnika do anusa. To so možgani, ki bi lahko bili odgovorni za vašo emocionalno lakoto, ki hrepeni po čipsu, čokoladi, piškotih itd. in nastopi v času stresa.
V stenah vašega črevesja, se nahaja enterični živčni sistem, za katerega je že dolgo znano, da je odgovoren za prebavo.
Zadnje raziskave pa kažejo, da igra pomembno vlogo tudi pri fizičnem in mentalnem počutju. Lahko deluje neodvisno in soodvisno z možgani v vaši glavi, čeprav se mišljenja vašega črevesja ne zavedate, vam enterični živčni sistem pomaga zaznati grožnje iz okolja in vpliva na vaš odziv.
Michael Gershon (Columbia-Presbyterian Medical Center, New York) pravi: » Veliko informacij, ki jih črevesje pošlje možganom, vpliva na dobro počutje, pa to sploh ne pride do zavesti.«
Če pogledamo v človeško telo, ne moremo spregledati možganov in njegovih živčnih celic, ki tečejo po hrbtenjači. Enterični sistem, ki predstavlja široko razpredeno mrežo nevronov, ki teče skozi dve plasti črevesja, je veliko manj vpadljiv, zato so ga odkrili komaj v sredini 19. stoletja. Je del avtonomnega živčnega sistema, mreže perifernih živcev, ki kontrolirajo visceralne funkcije. Je tudi originalni živčni sistem, ki se je pojavil pri prvih vretenčarjih pred več kot 500 milijoni leti in postajal vedno bolj kompleksen, ko so se vretenčarji razvijali – morda so se iz enteričnega živčevja kasneje razvili tudi možgani.
In kako lahko poskrbite za druge možgane?
- Izogibajte se stresu ali vsaj zmanjšujte posledice stresa
- Jejte veliko fermentiranih jedi
- Naredite kuro s probiotiki in prebiotiki, da ureditev vašo črevesno floro
- Ne jejte belega sladkorja, uporabljajte raje kokosov sladkor
- Ne jejte jedi z glutenom
- Izberite si vadbo, ki vas pomirja, vas napolni z energijo in vas vrne nazaj k vam
- Hodite na sprehode v naravo
- Dihajte trebušno in meditirajte
Zdravilni dih:
- Ležemo na hrbet ali pa se udobno vsedemo
- Vdihnemo skozi nos in si predstavljamo kako dih potuje skozi osrednji kanal do predela popka
- Pri izdihu skozi nos si predstavljamo energijo kot zlato luč, ki se enakomerno širi iz predela popka v vse dele telesa, tudi v glavo in trtico. Lahko si predstavljamo zvezdo, ki se z zlatim sijem širi v vse naše dele telesa, v vsako celico našega telesa
- Vadimo najmanj 5 minut na dan
Vabljeni v naš zaseyoga center na vadbo Dih je življenje, s katero pričnemo konec marca. Več informacij na naši FB strani »zaseyoga« ali pa nam pišite na mail zaseyoga@gmail.com.
Sem človek, ki nenehno in neumorno raziskuje vsa področja boljšega počutja, zdravja in bivanja človeka. Tako sem med raziskovanjem boljšega počutja zase srečala Jogo Obraza pri Savini Atai. Prevzela me je, ker sem se tako hitro počutila bolje in lepše J Joga obraza poskrbi za čisto vse hormone, pretočnost, vse organe in enostavno zažariš. Ni vadbe, ki zahteva tako malo in daje tako neverjetno veliko. Sem mamica dvema sinovoma in kmalu bom tudi babica. Večino časa sem bila samohranilka in ni bilo vedno lahko. Jaz pravim nikoli ne obupaj, ker vedno posije sonce. Z vztrajnostjo in delom na sebi vsakomur uspe, tudi tebi bo!
https://www.facebook.com/ZASEYOGA/