Site icon Caelle

Brezplačno cepljenje proti HPV za vse do 26. leta – pomemben korak k zaščiti zdravja mladih generacij

hhk
ocena bralcev
0 od 0

Humani papiloma virus (HPV) je eden izmed najpogostejših virusov, ki se prenaša s spolnimi stiki in lahko povzroči številne zdravstvene težave pri obeh spolih. Po podatkih Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) se večina spolno aktivnih oseb vsaj enkrat v življenju okuži s HPV, vendar pa okužba pogosto ostane neopažena, saj simptomi niso vedno očitni. Kljub temu pa lahko HPV povzroči različne oblike raka, kot so rak materničnega vratu, rak penisa, rak zadnjika, rak ustno žrelnega dela. Zato je cepljenje proti HPV ključnega pomena za preprečevanje teh bolezni.                                                                           

Zdravstveni domovi po Sloveniji se na različne načine pripravljajo na teden cepljenja proti HPV, ki bo potekal od 14. do 18. oktobra 2024. Na svojih spletnih straneh vabijo vse do dopolnjenega 26. leta, saj so po novem programu upravičeni do brezplačnega cepljenja proti HPV. Zatorej spremljate informacije o prijavi in cepljenju na spletni strani svojega lokalnega zdravstvenega doma ter izkoristite priložnost za zaščito pred okužbo s HPV.

Razvoj cepljenja proti HPV v Sloveniji

V Sloveniji je bilo leta 2009 uvedeno priporočeno in brezplačno cepljenje proti HPV za dekleta v 6. razredu osnovne šole. Asist. dr. Mojca Juričič, spec. šolske medicine, spec. javnega zdravja ter članica NO Sekcije za šolsko, študentsko in adolescenčno medicino pri Slovenskem zdravniškem društvu, je ob tem izpostavila, da je bila uvedba prostovoljnega cepljenja v šolskem obdobju velik izziv, saj so bila do takrat skoraj vsa cepljenja obvezna. Posledično je bilo potrebno prilagoditi pristope in zagotoviti več informacij ter pogovorov tako s starši kot tudi z učitelji in drugimi zdravstvenimi delavci, saj bi le tako lahko dosegli višjo precepljenost.

Leta 2020/21 je bilo cepljenje proti HPV uvedeno tudi za dečke v 6. razredu osnovne šole, kar je bil izjemno pomemben korak k enakosti spolov pri dostopu do zaščite pred HPV. Kot pravi dr. Juričič, so imela dekleta, ki se niso cepila v 6. razredu, možnost cepljenja do 26. leta, medtem ko je bilo mladim moškim to omogočeno šele leta 2023/24, ko je bilo cepivo in finančno kritje iz zdravstvene blagajne zagotovljeno tudi za dijake v 1. in 3. letniku srednje šole Ta neenakost je bila še posebej izrazita pri sistematičnih pregledih študentov, saj so se študentke proti HPV lahko cepile brezplačno, mnogi študentje pa so zaradi stroškov cepljenje žal odklonili. Z veseljem smo pozdravili prizadevanja vseh nas strokovnjakov, da je od julija 2024 zdaj HPV cepljenje brezplačno za vse do 26.leta starosti.

Pomembnost razširitve programa

Pediatri in šolski zdravniki so se zavzeli za širitev brezplačnega cepljenja na vse mlade do vključno 26. leta. Denis Baš, dr. med., spec. ped., predsednik Sekcije za primarno pediatrijo pri ZZP, je poudaril, da HPV ne izbira spola in povzroča številne zdravstvene težave pri obeh spolih. Okužba z virusom je pogosto asimptomatska in je zelo razširjena, še posebej med mladimi. »Cepljenje proti HPV je ključnega pomena, saj lahko prepreči številne oblike raka tudi pri moških, vključno z rakom penisa, zadnjika, ustnega dela grla,« pojasnjuje dr. Baš.

Pri ženskah cepljenje prepreči skoraj vse primere raka na materničnem vratu in tudi številne druge rake, ki jih povzroča HPV. Poleg tega cepljenje zmanjšuje širjenje virusa v populaciji, kar prispeva k zaščiti vseh. »Prej ko se cepiš, boljša je zaščita pred resnimi posledicami okužbe,« pravi dr. Baš, dr. med., spec. ped., in dodaja, da je pomembno, da starši omogočijo svojim otrokom zdravo prihodnost in jih zaščitijo pred tveganji, povezanimi z okužbami s HPV.

 

Naša družbena odgovornost

Cepljenje proti HPV ima ne le individualne, temveč tudi družbene koristi. Precepljenost celotne populacije zmanjšuje širjenje virusa in s tem tveganje za nastanek raka ter drugih bolezni, ki jih povzroča HPV. NIJZ poudarja, da cepljenje proti HPV ni le osebna izbira, ampak tudi družbena odgovornost, saj pomaga zaščititi tudi tiste, ki se iz različnih razlogov ne morejo cepiti.

Kljub dokazani učinkovitosti cepljenja pa se v zadnjih letih žal pojavlja vse več odpora do cepljenja. Dr. Juričič izpostavlja primer mladih, ki se zaradi finančnih razlogov niso odločili za cepljenje, kar je bila izgubljena priložnost za večjo precepljenost. »Pomembno je, da se doseže enakost dostopa do cepljenja in da se nadaljuje s prizadevanji za višjo precepljenost,« pravi dr. Juričič.

Kaj lahko storimo za večjo precepljenost?

Pomembno je, da se starši, zdravstveni delavci in izobraževalni sistem vsi zavzemajo za večjo precepljenost proti HPV. Raziskave kažejo, da so najboljši rezultati doseženi, kadar se cepljenje izvaja v šolah ob sistematičnih pregledih celotnih razredov, kar se je v Sloveniji izkazalo za dobro prakso.

Dr. Denis Baš dodaja, da je ključno tudi izobraževanje in ozaveščanje staršev ter mladih o pomenu cepljenja proti HPV. »Potrebujemo več pogovorov, informacijskih kampanj in javnih dogodkov, ki bodo osvetlili koristi cepljenja in zmanjšali strahove ter napačna prepričanja,« poudarja dr. Baš.

Ključna vloga zdravstvenih delavcev

Zdravstveni delavci igrajo ključno vlogo pri ozaveščanju javnosti o pomenu cepljenja proti HPV. Kot poudarjajo strokovnjaki, je pomembno, da se pogovori z mladostniki in njihovimi starši odvijajo na jasen, empatičen in strokoven način, saj to povečuje zaupanje in pripravljenost za cepljenje. Zdravniki, medicinske sestre in drugi zdravstveni delavci imajo tudi nalogo, da sproti spremljajo in posodabljajo informacije ter odgovarjajo na vprašanja, ki jih starši in mladi lahko imajo.

 

Cepljenje proti HPV je pomemben korak k zaščiti zdravja mladih, saj lahko prepreči številne resne zdravstvene težave. V Sloveniji je bil z razširitvijo brezplačnega cepljenja na vse mlade do 26. leta narejen pomemben napredek, vendar je potrebno še naprej delati na ozaveščanju populacije in povečanju precepljenosti. Cepljenje ni le osebna izbira, temveč tudi dejanje družbene odgovornosti, ki lahko pomaga zaščititi celotno populacijo pred nevarnostmi, ki jih prinaša okužba s HPV.

 

Prizadevanja za večjo precepljenost se morajo nadaljevati s podporo in sodelovanjem vseh vpletenih – od zdravstvenih delavcev, izobraževalnih ustanov do staršev in mladostnikov. Skupaj lahko dosežemo višjo stopnjo zaščite in tako prispevamo k manj s HPV povzročenih rakov.

ocena bralcev
0 od 0
Exit mobile version