Bodoče neveste se pri izbiri poročnega fotografa soočajo s podobnimi problemi, dilemami. Cilj pa je povsod enak – kako izgledati najlepše in najboljše na svoj poročni dan. Izbira fotografa je seveda ključnega pomena.
Za vas smo izbrali najpogostejša in najzanimivejša vprašanja, in vprašali poročnega fotografa iz podjetja Smart photography.
1. Kako naj izberem dobrega poročnega fotografa , če pa jih je tako veliko?
Najprej preglejte galerije fotografov in si naredite seznam tistih, katerih stil fotografiranja vam ustreza. Nato skrčite seznam na 3 fotografe in se z njimi tudi dogovorite za sestanek. S fotografom se morate ujeti in mu zaupati, da ste potem na vaš poročni dan lahko brez skrbi in sproščeni. Ne samo fotografije, »všeč« vam mora biti tudi on, saj boste konec koncev z njim skozi cel »dan D«!
2. Koliko fotografij dobim od fotografa?
Večina poročnih fotografov običajno naredi od 50-100 fotografij v eni uri. 400 fotografij se mogoče zdi veliko, vendar pa mora fotograf na poročni dan ujeti tudi skrite trenutke in detajle.
3. Našla sem fotografa, a njegove fotografije izgledajo mehke in pastelne, spet od drugega čiste, od tretjega pa, kot da bi bile posnete na kakšen star film. Zakaj so tako različne?
Vsak fotograf ima svoj stil obdelave fotografij. Trenutno so najbolj popularni trije stili obdelave:
– Čisti stil: rahlo obdelane fotografije, ki dajo naraven videz
– Matiran stil: nizko kontrasten videz, z »utišanimi« barvami, ki daje starinski videz
– Visoko kontrasten stil: živahen videz z bogatimi barvami, ki izstopajo
Pomembno je, da se s fotografom pred samim dogodkom dogovorite, kaj je všeč vam. Pokažite mu fotografije na spletu, ki so vam všeč. Fotograf bo že vedel, kaj je treba.
4. Zakaj so poročni fotografi tako zelo dragi?
Najbolj pogosto vprašanje! Poročna fotografija marsikomu morda izgleda kot lahek zaslužek – delaš en dan in si nagrabiš kopico denarja. Pa ni čisto tako. Za čudovit poročni album je potrebno garanje. In vsaka fotografija po samem dogodku je skrbno obdelana, kvalitetne fotografije pa ne nastanejo na amaterski fotografski opremi za 300 evrov. Je pa res, da so cene nekaterih fotografov vrtoglavo visoke. Tako kot povsod drugod tudi v tej branži znano ime plačaš.
5. Si bova mladoporočenca na fotografijah všeč?
Pred samim dogodkom naredite poskusno fotografiranje in fotografu pokažite, kje ste si všeč. Tako se boste na samem dogodku lahko sprostili. Zaupajte vašemu poročnemu fotografu. Če ste sproščeni, se bo to videlo tudi na vaših fotografijah. Na poročni dan si pustite tudi dovolj manevrskega prostora v svojem urniku.
6. Potrebujem dva fotografa?
Drugega fotografa nujno ne potrebujete, vendar pa vam le-ta lahko zagotovi več fotografij še iz druge perspektive. Nekateri poročni fotografi imajo asistente, ki jim pomagajo pri prenašanju opreme in pri osvetlitvi, spet drugi imajo asistenta, ki zraven fotografira.Koliko prej moram rezervirati fotografa?
Nekateri fotografi imajo datume za poroke rezervirane tudi za več kot leto naprej. Bližje kot je vaš poročni dan, težje boste rezervirale datum pri vašem izbranem fotografu. Vendar, tudi če je vaš fotograf že zaseden še ni potrebe za paniko. Vprašajte ga za priporočila – morda vam priporoči stanovskega kolega s podobnim stilom.
7. To lahko popravite na fotografiji, kajne?
Odvisno. Kot fotograf želim ujeti vse čimbolj popolno že med samim fotografiranjem. Poziranje, izbira lokacije, nastavitve v fotoaparatu lahko »popravijo« marsikatero stvar, še preden sploh pritisnem na sprožilec. Je pa res, da se s sodobnimi programi za obdelavo fotografij dela skoraj čudeže.
Vprašanja je za Caelle.com zbral fotograf Tadej Hršak. Več o njem in njegovi fotografiji najdete na spletni strani www.smart-photography.si.
Foto: Smart photography, Tadej Hršak