Site icon Caelle

ocena bralcev
0 od 0

V kitajskem mestu Dongguan je potekala Huaweijeva tri dnevna konferenca za razvijalce, ki se jo je udeležilo 600 tehničnih strokovnjakov in skoraj 6000 razvijalcev z vsega sveta. V okviru tematike »Premisli o možnostih« so razpravljali o ključnih tehnologijah in gradnji Huaweijevega pametnega ekosistema prihodnosti, ki bo uporabnikom ne glede na napravo omogočil vrhunsko uporabniško izkušnjo.

Leta 2010 je Huawei kot novinec na trgu mobilnih naprav prodal 3 milijone telefonov. Osem let kasneje pa 68-krat več. V prvem letošnjem poslovnem polletju (H1 2019) so namreč po vsem svetu prodali kar 118 milijonov pametnih telefonov, kar predstavlja 24 odstotno rast v primerjavi z letom prej ter po podatkih podjetja IDC 17,6 odstotni globalni tržni delež. Rast pa ni omejena le na pametne telefone, saj so jo zabeležili tudi pri prodaji tabličnih računalnikov, prenosnikov in nosljivih naprav. Huawei je prisoten v 170 državah, baza uporabnikov pa je narasla na zavidljivih 530 milijonov. V Huaweijevi odprti platformi HiAi je prijavljenih več kot 2.500 partnerjev, 140 milijonov naprav interneta stvari (IoT) pa podpira njegov protokol HiLink. Huawei je v slabih desetih letih zrastel v industrijskega velikana in razvil potrebne zmogljivosti za gradnjo pametnega ekosistema naprav, aplikacij in storitev.

Da bi pokazal svojo moč in odličnost v razvoju programske opreme, je Huawei na konferenci HDC predstavil nov porazdeljen operacijski sistem HarmonyOS, ki temelji na majhnem jedru sistema (microkernel). Prelomna tehnologija zaznamuje začetek dobe »interneta vsega« (IoE), razvijalcem pa nudi učinkovita razvojna orodja, da aplikacijo razvijejo samo enkrat, nato pa deluje na različnih napravah. To hkrati omogoča vrhunsko inteligentno izkušnjo v vseh načinih rabe.

»Operacijski sistem HarmonyOS podpira vse in odpira trg vreden trilijone dolarjev. Sistem ni le za danes in jutri, ampak je katalizator tehnologij prihodnosti,« je dejal Richard Yu, izvršni direktor Huawei Consumer Business. »Huawei se je odločil uvajati inovacije naših tehnologij, med katere sodijo tudi operacijski sistemi in polprevodniški čipi, s ciljem pomagati uporabnikom in razvijalcem.« Zaradi tega je sistem HarmonyOS odprtokoden, poleg tega pa bo Huawei dodatno odprl storitev Huawei Mobile Service (HMS) razvijalcem, s čimer bo omogočil hiter dostop do ekosistema in razvojnih virov.

HarmonyOS zre v prihodnost

Huawei je na konferenci HDC predstavil dva operacijska sistema. Eden izmed njiju je popolnoma nov porazdeljen sistem HarmonyOS z majhnim jedrom. Postal bo osnova pametnih naprav, kot so naprave za vozila prihodnosti, interneta stvari in nosljivih naprav. Drugi pa je EMUI10 za tablične računalnike in pametne telefone.

Da bi zadostil zahtevam, ki jih pred operacijski sistem postavlja pametna doba interneta vsega (IoE), je HarmonyOS mnogo bolj neodvisen od strojne opreme, na kateri teče. Aplikacijam to omogoča, da vedno v celoti izkoristijo strojne vire, ki so jim na voljo, razvijalcem pa, da jo razvijejo enkrat, nato pa deluje na različnih napravah. S pomočjo mehanizma zmanjševanja zakasnitve pri odzivu aplikacije ter visoko zmogljive komunikacije med procesi pa je rešena težava nezadostne učinkovitosti sistema. Zaradi majhnega jedra ter formalne metode preverjanja, je sistem HarmonyOS tudi varnejši.

Porazdeljena tehnologija EMUI10 uporabnikom prinaša celostno pametno izkušnjo. Razvijalcem se ni treba soočati z razdrobljenostjo in zapletenostjo strojne opreme, temveč lažje razvijejo aplikacijo, ki potem deluje na vseh napravah. Vgrajen mehanizem zmanjševanja zakasnitve preprečujejo »zamrznitev« sistema Android kot posledico neurejenosti nalog in virov na vseh ravneh, ter tako omogoča stabilno in gladko uporabniško izkušnjo. Uporabniški vmesnik, zasnovan na človeškem faktorju, pa je čudovit in presega vse besede.

Uporabniki pametnih telefonov Huawei P30 Pro bodo lahko prvi preizkusili EMUI10.

Odprta storitev HMS in nov ekosistem

Huaweijeva storitev Huawei Mobile Service pomaga razvijalcem, saj se lahko osredotočijo na idejo ter izvedejo enotočkovni dostop in pametno distribucijo na vse naprave po svetu. Na konferenci je Huawei napovedal, da bo odprl 14 tipov osrednjih (core) zmogljivosti, 51 storitev ter 886 API-jev (programski vmesniki). Trenutno je na jedro storitev HMS priključenih 43.000 aplikacij.

Poleg tega bo Huawei razvijalcem iz celega sveta omogočil nekatere storitve, ki jih je preizkušal na Kitajskem. Septembra bo na voljo standard hitrih aplikacij, ki omogoča dostop do storitev brez nameščanja. V okolju Ability Gallery je na voljo prek 5000 storitev, globalno pa naj bi bile na voljo predvidoma decembra.

Razvijalcem je na voljo tudi storitev App Gallery Connect, ki jim pomaga med procesom ustvarjanja, razvoja, distribucije, delovanja in analize aplikacije. Obenem je Huawei nadgradil program »Sijajna zvezda« (Shining Star) z dvigom spodbud iz milijarde juanov na milijardo dolarjev. Te pa so po novem na voljo tudi razvijalcem po vsem svetu.

Orodja za razvoj aplikacij

Huawei bo razvijalcem zagotovil več podpore, med drugim bo ponudil več raznolikih orodij in z njimi delil več zmogljivosti svojih platform. Sistem na čipu Kirin bo odprl tri, razvijalcem kratkih video aplikacij lahko pomagajo uresničiti ideje večpredstavnostne zmogljivosti; z deljenjem zmogljivosti konvergenčne ozaveščenosti postanejo aplikacije dovolj pametne, da razumejo uporabnika; razvijalcem pa bodo na voljo tudi zmogljivosti umetne inteligence tega čipa.

Da bi pospešil razvoj naprav, ki niso pametni telefoni in izboljšal uporabniško izkušnjo različne rabe, je Huawei predstavil HiLink & LiteOS & Chip. Okolje združuje odprto platformo, operacijski sistem in polprevodniške čipe, namenjeno pa je učinkovitemu in hitrejšemu razvoju naprav interneta stvari (IoT). Odprta platforma HiLink izvaja samodejno iskanje naprav IoT, omogoča preprosto povezavo, enkraten dostop, nadzor od daleč in podobno. Sistem LiteOS je most med strojno opremo in aplikacijami, razvojno okolje zanj, Maple JS, pa ima v osnovi enake zmogljivosti kot programski jezik C in omogoča hiter razvoj aplikacij.

Huawei je na konferenci HDC predstavil tudi nekaj inovativnih tehnologij, na primer uporabo algoritmov prostorskega računalništva in identifikacijske tehnologije umetne inteligence za izdelavo storitev, ki združujejo resnični in navidezni svet. Huawei je komunikacijsko tehnologijo 5G radijskih valov milimetrske valovne dolžine, prepoznavo gibov ter srčnega utripa pokazal na prepogljivem pametnem telefonu Mate X. Prikazali pa so tudi tehnologijo navigacije v prostoru natančnosti do enega metra.

»Zgradili bomo ekosistem in vanj pritegnili partnerje,« je dejal Richard Yu. »Kar smo letos prikazali na konferenci HDC, so trdni temelji za izvedbo naše strategije vsestranskega pametnega življenja v obdobju naslednjih 5 do 10 let.«

ocena bralcev
0 od 0
Exit mobile version