Hitre zanimivosti
    ocena bralcev
    0 od 0

    Psoas je veliko več kot le mišica stabilizatorka. Je organ percepcije, ki je sestavljen iz bio-inteligentnega tkiva in uteleša naš preživetveni nagon in našo prvinsko željo po razcvetu in vitalnosti. Je izjemno pomembna za naše zdravje in čustveno dobrobit.

    Bolečine v križu so metafizičnem smislu povezane s preživetjem, predvsem s strahovi, da ni dovolj denarja, sredstev za preživetje. Ko se počutimo ogroženi na tem mestu, to mišico zakrčimo, kar povzriča bolečine, saj ne spustimo pretoka energije skozi svoje telo. Močno je povezana s tem ali dovolimo obbilju, da vstopi v naše življenje, s tem, ko jo sprostimo in ozavestimo v telesu.

    Medenica je skleda, v kateri je kopel očiščenja in okrepitve. Je skleda, ki nas hrani z življenjem. Polni nas z radostjo, zdravjem, užitki, neskončno ustvarjalno energijo in strastjo do življenja. Je tudi izvor gibanja, plesa, je smeh in igrivost. Zato je izrednega pomena, da medenico dobro spoznamo, razumemo in čutimo njeno delovanje, dihanje ter gibanje. Svoboda telesa se začne s svobodo medenice.

    Medenica je obroč iz kosti v obliki sklede, ki varuje organe v spodnjem delu telesa. Z medenico je tudi hrbtenica pritrjena na noge. Zadaj je sestavljena iz križnice in trtice, spredaj in na obeh straneh pa iz dveh kolčnic. Beseda “medenica” prihaja iz latinske besede, ki pomeni “kotanja”. Celotna medenica je podobna posodi oziroma kotlu. V njej ležijo organi male medenice, ki nosijo težo zgornjega dela telesa. Medenico s spodnjimi okončinami v kolčnem sklepu povezuje stegnenica. Nanjo vplivata sila teže telesa (zgornji del) in sila tal oziroma podlage, ki se širi do medenice prek spodnjih okončin. Moška medenica je ožja, ženska je širša, medenični vhod in izhod sta pri ženskah širša in imata pomembno vlogo med nosečnostjo in porodom.

    Mišice stabilizatorke medenice

    Da ohranjamo pokončno držo, moramo imeti primerno razvite mišice, ki obdajajo medenico in hrbtenico. Govorimo o mišicah, ki nudijo stabilnost medenici. To so: mišice medeničnega dna in mišica upogibalka kolka – iliopsoas.

    Mišice medeničnega dna so plast mišic, oblikovanih kot napeta mreža. Potekajo od sramne kosti spredaj do hrbtenice in nazaj. Podpirajo maternico, mehur in debelo črevo. S spoznavanjem medenice ter mišic okoli nje in v njej, naše telo aktivira prave mišice, ki ravno prav ščitijo naše telo.

    Zakaj so nadzorovane in čvrste mišice medeničnega dna tako pomembne?

    • podpirajo in vzdržujejo pravilno lego medeničnih organov,
    • pripomorejo k boljšem spolnemu čutenju obeh partnerjev,
    • sodelujejo pri porodu,
    • sodelujejo pri zadrževanju urina, vetrov in blata,
    • sodelujejo pri pravilnem prenašanju trebušnih pritiskov na hrbtenico.

    Kaj povzroči nenadzorovanost in oslabelost mišic medeničnega dna?

    Pravilen nadzor teh in trebušnih mišic je zelo pomemben. Pri porodu morajo biti mišice medeničnega dna med popadki ob pravem času sproščene in ob pravem času stisnjene. V vsakodnevnem življenju pa morajo biti med fizičnimi napori pravočasno stisnjene, da ne bi prihajalo do uhajanja urina in poškodb vretenc v tem predelu hrbtenice. Med nosečnostjo in med porodom se mišice medeničnega dna močno raztezajo. Prihaja do velikega pritiska nanje in na živce, ki jih oživčujejo, zato je njihova oslabelost skoraj nujna. Oslabelost mišic medeničnega dna se lahko pojavi tudi zaradi: pogostega prekomernega večanja pritiskov v trebušni votlini (dvigovanje bremen, kronični kašelj, šport, povečana telesna teža), hormonskih sprememb med nosečnostjo in po menopavzi, staranja itd.

    Mišica Iliopsoas je sestavljena iz dveh mišic:

    – Velika ledvena mišica (M.Psoas major), ki po zunanji strani prečka medenico in se konča na zadnjem trohantru stegnenice. Deluje na ledveno hrbtenico. Njena funkcija je upogib stegnenice.

    – Črevnična mišica (M. Iliacus) izvira iz notranje površine črevnice in se konča na malem trohantru stegnenice. Deluje na kolk. Njena funkcija je potezanje medenice navzpred – anteverzija medenice.

    Glavna funkcija mišice iliopsoas je upogib – fleksija kolka. Ali po domače; približanje stegna k trupu. Skrita je globoko v medenici, neotipljiva in pri mnogih športnih vadbah preveč prezrta. Ta najgloblja mišica našega telesa regulira našo držo, ravnotežje, fleksibilnost, moč, gibljivost sklepov in delovanje organov. Raste na obeh straneh hrbtenice. Pripenja se na zadnjo prsno vretence in na vsakega od petih ledvenih vretenc. Od tam poteka navzdol čez medenico in se končno pripne na stegnenico. To je edina mišica, ki povezuje hrbtenico z nogama ter povezuje medenico z zgornjim in s spodnjim delom telesa hkrati. Drži nas v pokončnem položaju in omogoča, da lahko dvigujemo nogi. Stabilizira hrbtenico in zagotavlja podporo trupu in mu s tem omogoča, da daje idealen prostor vitalnim organom v trebušni votlini. Oživčuje jo femoralni živec – lumbalni pleksus (L1-L3).

    Če je ta mišica preveč napeta in zategnjena, se le-ta posledično skrajša, kar lahko privede do bolečin v spodnjem delu hrbta, išiasa, zdrsa medvretenčne ploščice, spondiloze, skolioze, degeneracije kolka, bolečine v kolenih. Napeta in utrujena mišica je v nenehnem krču. Ta pritiska na živčevje in ožilje, ki skozi to mišico potekajo. S tem je omejen in onemogočen prost pretok oskrbe z glavno hrano – krvjo in živčnimi impulzi. Zaradi slabe oskrbe so blokirani organi, ki jih ti živci in žile oskrbujejo. To pa sčasoma privede do bolečih menstruacij, neplodnosti, prebavnih težav, težav s prostato, hormonskega neravnovesja, saj vemo, da je tukaj proizvodnja tako spolnih hormonov (moda pri moških in jajčniki pri ženskah), kot tudi stresnih hormonov, ki jih izloča nadledvična žleza.

    Vse to pa lahko odpravimo, če sprostimo nepotrebno napetost. Odlične so jogijske vaje, s katerimi mišico mentalno zaznavamo in jo s tem revitaliziramo. Sproščena mišica se podaljša, okrepi in odpre. Taoistična tradicija to mišico pozna kot »sedež duše in center energije«.

    Leto 2017 je po BaZi leto zaključkov, prebojev…udejanjite tisto, kar vam že dolgor »roji« po glavi, ne čakajte. Z našimi vadbami se boste počutili bolje in se odprli obilju!

    ocena bralcev
    0 od 0

    Preden greš... ↓

    Bi brezplačno analizo osebnostnega tipa?

    ✅ Hitro izboljšaj odnose ✅ 100% deluje

    Poznaš svoj osebnostni tip?

    Kaj pa od partnerja ali otrok?
    ✅ Hitro izboljšaj odnose ✅ 100% deluje