Hitre zanimivosti
    ocena bralcev
    0 od 0

    Ko se pogledam v ogledalo vidim ranljivo žensko, ki je sočutna in empatična, pa vendar tako človeška, ker se trudi biti samozavestna in odločna, a ji to ne uspe vedno in podleže vplivom okolice. Samozavest si gradim počasi in s padci. Tokrat sem se pogovarjala z žensko, ki se je usmerila v pomoč zavedanja sebe in krepitve samozavesti. Saša Einsiedler je ženska, mati 5 otrok, ki je preživela mnogo padcev, da je našla sebe in preko tega začela pomagati tistim, ki to želijo.

    Saša, kako bi razložila pojem samozavest?

    »Samozavest je pravzaprav del samopodobe, njen drugi del je samospoštovanje. Samopodoba je: kako vidim sebe, kakšen mislim, da sem, kakšno je zavedanje moje vrednosti. Samozavest je zaupanje v mojo notranjo moč, da bom zmogla čez težave in da se po padcih lahko poberem. Samospoštovanje je zelo pomembno, saj ga lahko zelo hitro izgubimo, še posebej, če nam ga drugi skušajo »pobiti«.«

    Lahko dobro samopodobo enačimo z ljubeznijo do sebe?

    »Seveda! Če nimaš sebe rad, ne moreš imeti dobre samopodobe. Ljubiti sebe je temelj vsega– kako ljubimo druge, kako nam uspevajo stvari v življenju, kako izrazimo svoje darove, v kakšnih odnosih se znajdemo…«

    Ljubezen do sebe enačimo z egocentričnostjo in samovšečnostjo?

    »Če gre za ljubezen do sebe zato, ker se zavedamo svoje vrednosti in čudeža življenja ter se zavedamo, da je ljubezen nekaj najbolj mogočnega, potem ne. Če pa ljubimo sebe na način, da ob tem pozabimo na vse ostale ljudi, na našo povezanost z drugimi in skrbimo samo za »svojo rit«, potem to ni zdrava ljubezen do sebe. Nek psiholog je enkrat rekel, da je imeti sebe rad ravno prav na način, kot imaš rad svoje otroke. Ker ravno mame velikokrat pozabimo, da smo vredne natanko toliko, kot vsak naš otrok, nič manj, nič več.«

    Kako je samozavest povezana z zavedanjem, da sem ob pravem trenutku na pravem mestu?

    »Dobro vprašanje! Je povezana. Kajti samozavesten človek ve, da je vedno v pravem trenutku na pravem mestu. To se sliši čudno, ker se velikokrat znajdemo v situacijah, ki se ne zdijo čisto nič prave. Pa vendar- tisti hip smo v takšnem stanju, da je tudi neka »grozna« situacija za nas edina prava. Ker jo »moramo« doživeti zato, da spoznamo, da ni prava. In da življenje od nas zahteva neko rast, nek premik na drugo pot.«

    Biti samozavesten pomeni sprejemanje sebe v celoti in se zavedati odgovornosti za svoja čustva in občutke?

    »Tako je. Ljudje velikokrat želimo biti popolni, pa to smo in nismo. Smo popolni v svoji nepopolnosti. In takšne se moramo sprejeti v celoti. Ena od udeleženk mojega mentorskega programa je tako lepo povedala: »Sprejemam se vsa, tudi takrat, ko zjutraj vsa pomečkana stopim pred ogledalo, iz ust mi smrdi in imam skuštrane lase.«

    Smo odgovorni za to, kako se bomo odzvali na nekega človeka, na nek dogodek. Ko se nam zgodi neka neprijetnost, lahko ponorimo, se jezimo, prepiramo, dokazujemo svoj prav… In? Kaj bo s tem drugače? Se bomo počutili dobro ob takšnem odzivu? Ali se bomo počutili bolje, če mirno povemo, kar čutimo, poiščemo rešitev, potem pa se s to situacijo na ubadamo več in mislimo raje na kaj lepega? Ali pa- ne upamo si reči NE, da ne bodo drugi užaljeni, prizadeti… Oni sami so odgovorni za to, kako bodo reagirali na ta vaš NE. Če si namreč vi nečesa ne želite, imate pravico do besede NE.«

    Kdaj si se ti prvič srečala z zavedanjem, da ti primanjkuje samozavesti?

    »Pred leti, ko sem se ločevala. Vedno sem mislila, da če me ni strah javnega nastopanja, tudi z mojo samopodobo ni nič narobe… hehe. Res je, da sem samozavesti imela vedno kar dovolj, bistveno manj pa samospoštovanja. Spoznala sem, da zaradi nizkega zavedanja lastne vrednosti pristajam na stvari, ki mi jih ne bi bilo potrebno, da vlečem v svoje življenje dogodke in ljudi, ki me ne podpirajo, temveč me zaničujejo ter da imam občutek, da si moram ljubezen zaslužiti… Veliko znakov nizke samopodobe.«

    Lahko tudi do sebe zgradimo močno ljubezen?

    »Seveda jo lahko. Ampak ne samo z razmišljanjem o tem, da si tega želimo, temveč z delom. Precej ključna pa je tudi podpora.«

    Kakšna je realnost samozavesti in ljubezni do sebe-ju lahko čutimo ves čas?

    »Kot sem rekla, smo popolni v svoji nepopolnosti. Vsi imamo kakšne strahove, dvome… Pomislimo, da smo malo nori, da nismo za ta svet, da nas nihče ne razume… Pa vendar-ljubezen do sebe je vedno v nas in če smo povezani z njo, jo lahko občutimo tudi v trenutkih dvoma.«

    Kakšno je današnje stanje samopodobe?

    »Splošno gledano in po moji oceni je precej slabo. Napihovanje z dragim avtomobilom, objestno vedenje, nasilje, zloraba drog in alkohola… vse to kaže na nizko samopodobo. Potem pa so tu še vzorci, ki nas vlečejo v določen način razmišljanja… imamo npr enega tipičnega človeka, ki na zunaj želi delovati kot največji frajer, v sebi pa je nebogljen revež, ki hlasta po pohvali in sprejemanju.«

    Si avtorica knjige Moja samopodoba je moja odločitev – S kakšnim namenom si jo napisala in komu je namenjena?

    »Knjiga je nastala zato, ker sem želela pomagati drugim ženskam, ki so bile ali so ujete v podobnih prepričanjih, kot sem bila sama. In zato, ker sem leta in leta zbirala vaje, hodila na delavnice, predavanja, izobraževanja, prebrala na kupe knjig in potem iz vsega tega naredila en izbor najboljšega. Da bo drugim lažje in da bodo hitreje prišle do cilja. Hkrati sem opravila tudi licenco za DreamBuildercoacha in videla, kako hitreje in lažje gre s podporo, zato sem pripravila 12 tedenski mentorski program, pri katerem pomagam, stojim ob strani, spodbujam, svetujem…. Izkazal se je za zelo uspešnega, prve ženske so že naredile ogromne korake in živijo čisto novo življenje!«

     

    sasa einsiedler

     

    Knjiga je priročnik?

    »Ja, bolj priročnik je, ravno zato, ker sem tudi sama videla pri sebi: ko sem prebrala neko knjigo, sem si mislila, ja, to je to! Potem pa tega nisem prevedla v prakso in kmalu na vse pozabila. Zato sem knjigo zastavila drugače- kot priročnik, kjer so vaje, ki jih lahko takoj preizkusimo, naloge, vprašanja. Zato, da nas prime, da bi RES nekaj spremenile!«

    Kaj bi poudarila na koncu?

    »Če sama ne bi imela podpore, bi pot do moje izboljšane samopodobe trajala mnogo dlje. Zato vsem iz srca priporočam, obdajte se z ljudmi, ki vas podpirajo, ne kritizirajo. Veliko možnosti imamo, da srečamo ljudi, ki razmišljajo podobno, kot mi, ali pa nas vsaj razumejo. Tudi v 12 tedenskem mentorskem programu smo tu za vas. Za pokušino pa dvanajst brezplačnih videoposnetkov z vajami, kratkimi napotki in razmišljanji, ki vas bodo morda spodbudili, da naredite prvi korak!«

     

    Svoj izvod knjige Moja samopodoba je moja odločitev lahko naročite TUKAJ.

     

    ocena bralcev
    0 od 0

    Preden greš... ↓

    Bi brezplačno analizo osebnostnega tipa?

    ✅ Hitro izboljšaj odnose ✅ 100% deluje

    Poznaš svoj osebnostni tip?

    Kaj pa od partnerja ali otrok?
    ✅ Hitro izboljšaj odnose ✅ 100% deluje