Hitre zanimivosti
    ocena bralcev
    0 od 0

    Izpadanje las je velikokrat povezano s presežkom DHT (dihidrotestosterona), je tudi posledica težav s hormoni ščitnice, težav z inzulinom, anemijo, pomanjkanjem beljakovin, avtoimunimi boleznimi (alopecia areata, lupus, diabetes 1). Povezana je tudi z jemanjem določenih zdravil (zdravila za zdravljenje raka, artritisa, depresije, srčno – žilnih bolezni …), obsevanjem, intenzivnim ali dolgotrajnim stresom ter s pogosto uporabo kemičnih sredstev pri negi las. Dejavnikov je resnično veliko in so vedno psihofizične narave. Najprej je treba ugotoviti kaj je glavni razlog za izpadanje las in primerno temu prilagoditi način prehranjevanja. 

    Vsekakor je zaželeno, da se uživa predvsem ekološka, nepredelana, polnovredna rastlinska hrana z veliko sezonskega, zrelega sadja in zelenjave, temno zelene listnate zelenjave, polnovrednih žit in stročnic, nekaj semen in oreščkov ter različnih kalčkov in mikrozelenja (pri rastlinski prehrani dodajamo še vitamin B12). Paziti je treba na zdravo prebavo, dobro absorpcijo hrane ter optimalno stanje mikrobiote, saj je to pomemben faktor pri pridobivanju vseh nutrientov. Črevesje zdravimo glede na ostale simptome in zdravstvene težave. Velikokrat nam bodo v pomoč pravilno izbrana probiotična kura, uživanje fermentiranih živil (če nismo preveč občutljivi na njih), dodajanje encimov, L-glutamina, omega 3, izločitev alergene hrane, zmanjševanje vnetij, prehrana z nizko ali visoko vsebnostjo FODMAP živil glede na to katere bakterije želimo hraniti …

    Izogibati se je treba predelanim maščobam, sladkorju v kakršnikoli obliki, alkoholu, procesirani hrani in kavi. Živila, ki so bogata s cinkom, železom, selenom, žveplom, omega 3 maščobnimi kislinami, silicijem, vitamini B kompleksa (posebej biotin in niacin), vitaminom A, vitaminom C in drugimi antioksidanti, so najboljša izbira pri omenjeni težavi. Če jih težko dobimo iz hrane, se seveda lahko posvetujemo s strokovnjakom, ki nam bo pomagal pri izbiri ustreznih prehranskih dopolnil. Lahko dodajamo tudi vitamin D3, če nismo dovolj izpostavljeni sončni svetlobi (predvsem čez jesen in zimo). Tudi posebne rastline so nam v pomoč kot so: ashwagandha, rhodiola, saw palmetto, aloe vera, he sho wu

    Pri stimulaciji rasti las lahko uporabljamo različna eterična olja. Izbiramo med naslednjimi: 

    eterično olje rožmarina, narde, cedre, sivke, žajblja in peperminta. Po 3 do 4 kapljice različnih eteričnih olj dodamo v 1 jušno žlico kokosovega, olivnega ali jojobinega olja in 1 do 2 x na dan dobro vmasiramo v lasišče. 

    ocena bralcev
    0 od 0

    Preden greš... ↓

    Bi brezplačno analizo osebnostnega tipa?

    ✅ Hitro izboljšaj odnose ✅ 100% deluje

    Poznaš svoj osebnostni tip?

    Kaj pa od partnerja ali otrok?
    ✅ Hitro izboljšaj odnose ✅ 100% deluje