Hitre zanimivosti
    ocena bralcev
    0 od 0

    Pogosto slišimo, da so čevlji ženski fetiš. Skoraj vsaka ženska ima res veliko parov čevljev – s peto in brez, športnih in elegantnih, v različnih barvah in oblikah … Čeprav poznamo občutek utrujenosti in bolečin v stopalih, se pri odločitvi, katere čevlje si bomo kupili, ne vprašamo, kaj je dobro za zdravje, temveč sledimo bolj modi ali priložnosti, za katero jih potrebujemo.

     Strokovnjaki svetujejo izbiro čevljev, ki imajo peto v višini do 5 centimetrov, saj nam bodo tiste z višjo peto zagotovo povzročile vrsto zdravstvenih preglavic.

    Visoke pete

    Pri visokih petah je problematičen položaj stopala, saj je celotno breme na spodnjem delu stopala, pri prstih. Ravno zato je težko hoditi v čevljih z visoko peto. Poleg tega nastanejo tudi težave s hrbtenico in z boki, saj jih držimo bolj naprej in to škodi tako hrbtenici kot nogam. Torej lahko čevlji z visoko peto, četudi so še tako elegantni in modni, povzročijo številne zdravstvene težave – med drugim tudi vnetje živca, utrujena stopala ali otečen palec zaradi pritiska stopala k vrhu čevlja. Strokovnjaki svetujejo izbiro čevlja s peto v višini do 5 cm, saj prehaja z vsakim nadaljnjim centimetrom pete kar 25 % teže telesa na sprednji del stopala.

    Škornji z visoko peto

    Decembra se najpogosteje odločimo za nakup škornjev. Tudi letos, ko še ni zapadel sneg, opazimo, da veliko žensk nosi ravno škornje, in sicer tiste s peto. Seveda velja zanje enako kot za čevlje z visoko peto. Razlika je zgolj v tem, da v škornjih lažje ohranjamo ravnotežje, saj so gležnji bolj čvrsto oviti v material in posledično pride redkeje do zvina gležnja ali kakšne druge podobne poškodbe. Ker pa je stopalo v škornju z vseh strani zaprto, se nam bolj potí, kar omogoča razvoj številnih bakterij in glivic.

    Čevlji s polno peto

    Hit letošnjega poletja so bili čevlji s polno peto. Če smo želeli biti v koraku z modo, smo jih kar morali kupiti. Ob tem pa nismo razmišljali o tem, kako vplivajo na naše zdravje. Nevarnosti, ki nam pretijo, ko imamo obute čevlje s polno peto, so podobne tistim, ki smo jih že predstavili, vseeno pa je pritisk na sprednji del stopala pri takih čevljih nekoliko milejši.

    Balerinke

    Čevlji z visokimi petami niso dobri za naše zdravje, vendar ne smemo živeti v prepričanju, da so balerinke in njim podobni ravni čevlji za naše zdravje boljši. Vsekakor je res, da so balerinke elegantne, udobne in enostavne za hojo, zato so tudi vrsto let tako priljubljene med ženskami vseh starosti. Vendar se ne zavedamo, da imajo običajno zelo tanek podplat zaradi česar se lahko hitro poškodujemo, zvijemo gleženj, lahko celo stopimo na kak zarjaveli žebelj, kamen ali kak podoben bolj oster predmet na cesti in se tako ranimo. Če nosimo čevlje, kot so balerinke, dlje časa, tvegamo morebitno vnetje mišic in bolečine v petah. Strokovnjaki priporočajo take balerinke, ki nimajo upogljivega podplata, ki so trdnejše in izdelane iz močnejših, bolj kakovostnih materialov.

    Športni copati

    Športni copati so pogosto močno obloženi in ustvarjajo občutek udobnosti, ki pa po mnenju strokovnjakov ni dober, saj je zgolj navidezen. Notranja odebelitev copata ustvarja šibko vez med možgani in nogo, ker nimamo realnega občutka. To pomeni, da športnih copat za tek ne bi smeli nositi cel dan, ker se nam zdi, da so boljši in bolj udobni od drugih. Nekoliko drugače pa je z bolj elegantnimi športnimi copati, v katere lahko vstavimo različne vložke, ki nam omogočijo večjo udobnost in olajšanje v primeru kakšnih žuljev ali bolečin v stopalu.

    Ženske rade obujemo čevlje z visoko peto in s tem ni načeloma nič narobe, če jih ne nosimo cel dan in če je peta v višini do 5 centimetrov. V tem primeru stopala in hrbtenice ne obremenjujemo preveč. Vseeno pa je priporočljivo, da pogosteje nosimo športne copate z vložki, ki nam omogočijo večjo udobnost in varnost stopala. Balerinke, ki pa so še vedno tako priljubljene in jih rade nosimo, strokovnjaki odsvetujejo, saj so le redke take, ki so za naše zdravje dobre, zato svetujemo premislek pri naslednjem nakupu obutve in osredotočenost ne samo na videz čevlja, temveč tudi na kakovost. 

     

    Novinarka: Sanja Berend

    Foto: Instagram

    ocena bralcev
    0 od 0

    Preden greš... ↓

    Bi brezplačno analizo osebnostnega tipa?

    ✅ Hitro izboljšaj odnose ✅ 100% deluje

    Poznaš svoj osebnostni tip?

    Kaj pa od partnerja ali otrok?
    ✅ Hitro izboljšaj odnose ✅ 100% deluje