Hitre zanimivosti
    ocena bralcev
    0 od 0

    Encimi so snovi, ki omogočajo življenje in so potrebni za vsako kemično reakcijo, ki poteka v človeškem telesu. Delovanje tkiva, mišic, kosti, organov, vsaka celica v telesu nujno potrebuje encime. Celotno človeško telo brez encimov ne more delovati. Ne vitamini, ne hormoni, niti minerali ne morejo opraviti svojega dela brez encimov.

    Encimi – premalo vemo o njih, premalokrat jih zaužijemo

    Encimi nastajajo v žlezah z notranjim izločanjem, v telo pa jih vnesemo tudi z uživanjem hrane. Velikokrat stres, nepravilna prehrana in ostali negativni dejavniki iz okolja onemogočijo žlezam z notranjim izločanjem zadostno tvorbo encimov. Encime zaužite s hrano, pa s kuhanje, zamrzovanje, konzerviranje uničujemo. Zato je v današnjih časih skoraj nujno, da kvalitetne encime vnašamo tudi s prehranskimi dopolnili.

    Kako poteka prebava hrane

    V ustni votlini z zobmi zgrizemo hrano na manjše kose. Pomembno je, da hrano dobro zgrizemo in prežvečimo, da hrane ne pride v želodec neprebavljena oz. slabo prebavljena. Žleze slinavke v ustni votlini sproščajo številne sokove bogate z encimi, ki pomagajo pri razgradnji hrane. Ko prispe delno prebavljena hrana do želodca se tam prebavlja še približno eno uro, šele nato jo zalijejo želodčni sokovi, ki jo dokončno predelajo. Tako predelana hrana preide v tanko črevo, trebušna slinavka zopet doda encime, ki že v začetnem delu tankega črevesa nevtralizirajo želodčno kislino. Dokončno predelana hrana pride do tankega črevesa, od koder telo vsrkava biomolekule v krvni obtok. Da lahko razgradnja ter nadaljnje gibanje hrane in vsrkavanje biomolekul zadovoljivo potekajo, mora biti črevesna vsebina dovolj tekoča. Za to poskrbijo prebavila sama, saj v svojo notranjost izločajo obilo tekočine, do 7 l. Sledi prebavljanje v debelem črevesu. Sestavine hrane, ki jih niso mogli razgraditi ne prebavni encimi ne mikroorganizmi, ki se nahajajo v debelem črevesu, se izločijo nespremenjene.

    Kako vemo, da nam primanjkuje encimov?

    Napihnjenost,  vetrovi, zaprtje, slaba prebava so »milejša« oblika težav, ki nam jih pomanjkanje encimov lahko povzročajo. Pogosti pokazatelj slabe prebave hrane je tudi zadah iz ust. Posledice, povezane s slabo encimsko prebavo, so lahko tudi alergije in avtoimunske bolezni ter vnetja. Znano je, da delčki neprebavljene hrane, zlasti beljakovinskega izvora, preidejo v krvni obtok prek poškodovane črevesne membrane (sindrom luknjičastega črevesja) in s tem sprožijo vrsto imunskih odzivov, ki se lahko odražajo v alergijah, pozneje pa razvijejo v vnetja in avtoimunsko bolezen (avtoimunski artritis, vnetje debelega črevesa ali Crohnova bolezen…)

    Pomanjkanje encimov lahko sčasoma oslabi tudi imunski sistem. Levkociti v krvi so pomembni za dobro imunsko delovanje. Pri pomanjkanju encimov pa levkociti prenehajo opravljati funkcijo imunske obrambe in svoje encime prepustijo procesu prebave. Sčasoma je zato lahko delovanje levkocitov tako ohromljeno, da vodi v zelo resne zdravstvene težave.

    Kako vnesti v telo zadostno količino encimov?

    Poleg dobro izbrane surove hrane, lahko svojemu telesu pomagate z učinkovito kombinacijo prebavnih encimov NutriZym. Vsebuje celoten spekter encimov (amilaze, celulaze, glukoamilaze, pektinaze, proteaze, lipaze, laktaze, maltaze, alfa – galaktozidazo). Prisotnost ekstrakta pegastega badlja in korenine regrata pa podpira tudi delovanje prebavnega sistema in delovanje jeter.

    ocena bralcev
    0 od 0

    Preden greš... ↓

    Bi brezplačno analizo osebnostnega tipa?

    ✅ Hitro izboljšaj odnose ✅ 100% deluje

    Poznaš svoj osebnostni tip?

    Kaj pa od partnerja ali otrok?
    ✅ Hitro izboljšaj odnose ✅ 100% deluje