Hitre zanimivosti
    ocena bralcev
    0 od 0

    NASVET ŠTEVILKA 1. Ohranjane zdrave telesne teže in živeti zdravo življenje

    Pomembno je, da vzdržujemo primerno telesno težo, saj s tem ne preobremenjujemo našega organizma. Še posebej hrbtenice in mišic na njej. Če je preobremenitev prevelika, se stiskajo vretenca, kar stisne mišice in te pritisnejo na živce, rezultat pa so akutne ali kronične bolečine v križu. Pomembno je tudi, da imamo dovolj spanca (še posebej je pomembno, da smo v postelji do 23.00 ure) da lahko steče proces regeneracije, da popijemo dovolj vode čez dan (med 1,5-3 l) in seveda da se poslužujemo uravnotežene in zdrave prehrane.

    Jedilnik naj vsebuje veliko zelenjave, beljakovin in zdravih maščob. Pomembno je, da po po 16.00 uri v telo ne vnašamo ogljikovih hidratov, saj s tem zaustavimo sproščanje rastnega hormona, ki je pomemben za regeneracijo telesa. Za večerjo je priporočljivo uživanje beljakovin in zelenjave.

    NASVET ŠTEVILKA 2. Telesna vadba

    Z redno tedensko vadbo se vzdržuje tonus mišic, kondicija, kardiovaskularni sistem… Na začetku je potrebno začeti z zmerno vadbo, ki vključuje vaje za raztezanje, kjer delate s pomočjo lastne teže. Zelo primerna je joga ali pilates, kjer so vaje tekoče, kontrolirane in se izvajajo skupaj s pravilnim dihanjem. Zelo pomembno je, da se pred vadbo primerno ogrejete, da ne pride do poškodbe mišic. Za tiste z resnimi bolečinami v križu je zelo priporočljivo plavanje. Pri plavanju namreč delajo mišice celega telesa. Ker pa voda nekoliko odtehta težo človeka, je plavanje lažje tudi za tiste s prekomerno telesno težo. Pomembo je tudi, da vsaj 2x tedensko dvignete svoj pulz. Da se krepi kardiovaskularni sistem. Če nimate časa, lahko to naredite kadarkoli pri vsakodnevnih opravkih (namesto dvigala raje izberite stopnice, ko peljeta psa na sprehod, hodite hitreje, namesto na kavo s prijateljico pojdita na hiter sprehod, kjer lahko še vedno klepetata).

    In še nekaj: Če imate stresno in sedeče delo, je pomembno, da vsak dan za 15 min dvignete pulz, da ”sperete” vaše organe, kjer se zadržuje stres.

    NASVET ŠTEVILKA 3. Ko imate bolečine v križu, si POMAGAJTE z obkladki

    Če imate akutno vnetje in/ali oteklino, si pomagajte s hladnimi obkladki. Če pa so bolečine kronične in prisotne že dlje časa, pa se oblagajte s toploto. Toplota mišice raztegne, sprosti, zmehča in tako zmanjša pritisk na okoliške živce, s tem se bolečine omilijo.

    NASVET ŠTEVILKA 4. Zadnja stvar pa je najučinkovitejša metoda preprečevanja bolečin v križu, saj odstrani njihov vzrok

    To je nastavitev atlasa nazaj v pravilno lego po AtlasPROfilax metodi. V 95% primerih bolečine povzročijo stisnjena vretenca, ki kompenzirajo premaknjen atlas. Pritisk vretenc na mišice in s tem na živce, povzroča bolečine (lumbago, išias, hernio disca…). Po terapiji 80% ljudi opazi popolno izboljšanje pri bolečinah v križu.

    Več si lahko preberete dudi na spletni strani www.atlasprofilax-slo.si.

    ocena bralcev
    0 od 0

    Preden greš... ↓

    Bi brezplačno analizo osebnostnega tipa?

    ✅ Hitro izboljšaj odnose ✅ 100% deluje

    Poznaš svoj osebnostni tip?

    Kaj pa od partnerja ali otrok?
    ✅ Hitro izboljšaj odnose ✅ 100% deluje